Sledujte živě: astronaut ESA Marcus Wandt startuje

Sdílet:


Ve čtvrtek 18. ledna od 19:40 h GMT (20:40 h středoevropského času) je možné naladit si ESA Web TV 2 nebo kanál ESA YouTube a sledovat start projektového astronauta ESA Marcuse Wandta na Mezinárodní kosmickou stanici. Vydává se sem v rámci své mise Muninn.

Marcus Wandt je prvním z nové generace evropských astronautů, který využije možnost komerčního kosmického letu. Startuje jako člen mise Axiom Mission 3 (Ax-3). 

Start je plánovaný na 21:49 h GMT (22:49 h středoevropského času, 16:49 h času místního). Marcus Wandt se vydá do kosmického prostoru na palubě rakety Falcon 9 (SpaceX) z Kennedyho kosmického střediska NASA na Floridě.

Během cesty kosmické lodi Dragon na Mezinárodní kosmickou stanici bude Marcus Wandt zastávat pozici letového specialisty. Společně s ním poletí Walter Villadei (Itálie), Alper Gezeravcı (Turecko) a Michael López-Alegría (mající dvojí občanství: americké a španělské).

Marcus Wandt dorazí na kosmickou stanici zhruba 36 hodin po startu: kosmická loď má v plánu připojit se k ISS v sobotu 20. ledna v 10:15 h GMT (11:15 h středoevropského času). Také spojení obou těles bude živě přenášeno. Začne dvě hodiny před připojením a skončí po vstupu posádky na palubu stanice a uvítacím ceremoniálem. Vše bude možné sledovat na ESA Web TV.

Mise Muninn oficiálně začne ve chvíli, kdy Marcus Wandt propluje na palubu ISS vstupním průlezem. Zde ho uvítá kosmonaut ESA Andreas Mogensen, který je v tuto chvíli velitelem stanice. Bude to poprvé, co se dva Skandinávci potkají ve vesmíru, kde budou společně žít a pracovat.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky