Sledujte start družic Galileo v noci z 4. na 5. prosince

Sdílet:


Start nejnovějších evropských družic Galileo je nyní připravený na noc z 4. na 5. prosince.

Družice Galileo s pořadovými čísly 27 a 28 jsou nyní připraveny ke startu na raketě Sojuz VS26 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně v neděli 5. prosince v 1:19 h středoevropského času (místního času bude 21:19 h, ale ještě 4. prosince). Start lze sledovat od 1:00 h středoevropského času na ESA Web TV Two.

Od okamžiku vzletu do oddělení družic na jejich cílové středně vysoké orbitě bude mise trvat přibližně 3 hodiny a 51 minut. Prvních 9 minut a 24 sekund přitom budou pracovat první tři stupně nosiče Sojuz.

Poté přijde ke slovu restartovatelný horní stupeň Fregat, který zajistí zbytek cesty družic na dráhu ve výšce 23525 km. Jeden zážeh motoru provede přibližně 10 minut po startu, druhý pak o 3 hodiny a 32 minut později.

Přímý přenos ze startu bude přerušený po prvním zážehu stupně Fregat. Obnovený bude kolem 5:00 h středoevropského času, aby pokryl uvolnění družic z adaptéru, příjem prvních signálů a rozložení panelů slunečních baterií.

Tyto dvě družice se přidají ke konstelaci 26 satelitů systému Galileo, které už jsou na oběžné dráze a které globálně poskytují počáteční navigační služby (IS, Initial Services).

Půjde už o jedenáctý start družic Galileo za deset let. Další dvě vypuštění jako pak plánovaná na příští rok. Poté systém Galileo dosáhne ve svých službách plné operační kapacity FOC (Full Operational Capability). Následovat bude vypuštění i zbývajících družic třetí řady, které v současnosti procházejí předletovými zkouškami v zařízeních firmy OHB a v testovacím středisku ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v Nizozemsku.

Galileo je v současné chvíli nejpřesnější družicový navigační systém, který poskytuje své služby více než dvěma miliardám lidí na celé planetě.

Plná operační kapacita programu Galileo je řízena a financována Evropskou unií. Evropská komise, ESA a EUSPA (EU Agency for the Space Programme) podepsaly dohodu, podle níž má ESA za úkol navrhnout a vyvinout systém pro Evropskou komisi, zatímco EUSPA bude řídit jeho využívání a provoz. Stejně tak bude řídit a využívat systém EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service). „Galileo“ je ochranná známka v databázi Úřadu evropské unie pro duševní vlastnictví (n° 002742237).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky