Sławosz Uznański z Polska zahájí výcvik jako projektový astronaut v Evropském středisku astronautů

Sdílet:


Dne 1. září 2023 se Sławosz Uznański přidal k ESA jako projektový astronaut, u něhož se předpokládá let na budoucí kosmické misi.

Sławosz Uznański byl vybraný v listopadu 2022 jako člen rezervní oddílu astronautů ESA po více než rok trvajícím výběrovém procesu. Během kampaně na nábor astronautů oddílu 2022 dostala ESA více než 22500 přihlášek ze všech členských zemí.

Sławosz Uznański se nyní 1. září připojil k oddílu evropských astronautů jako projektový astronaut ESA na dobu trvání své služby týkající se konkrétní mise.

Polský astronaut projde intenzivním výcvikovým programem, aby splňoval nejvyšší standardy vyžadované pro kosmický let.

Sławosz Uznański se narodil v Polsku v roce 1984. Věnuje se technice kosmických systémů, má za sebou výzkum vlivů radiace. V poslední době sloužil jako inženýr v největším urychlovači CERNu: ve Velkém hadronovém urychlovači.

„Jsem velmi šťastný za tuto příležitost a možnost zúčastnit se výcviku na astronauta v ESA pro budoucí kosmické lety. Vesmír byl vždy velmi blízko mému srdci a sám sebe považuji za přirozeného průzkumníka. Uplynulé roky zaznamenaly masivní pokrok ve vývoji technologií a ve výzkumu na nízké oběžné dráze Země, takže jsou před námi přede všemi velmi vzrušující časy,“ uvádí Sławosz Uznański.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky