Seznamte se: posádka kosmické lodi Dragon Crew-7

Sdílet:


NASA jmenovala zbývající dva členy posádky Crew-7, ve které bude astronaut ESA Andreas Mogensen pilotem. Kvarteto astronautů se vydá na Mezinárodní kosmickou stanici koncem letošního léta.

Kromě Andrease Mogensena a astronautky NASA Jasmin Moghbeliové, kteří byli už dříve jmenováni piloty posádky Crew-7, se v lodi Crew Dragon do vesmíru vydá Satoshi Furukawa z Japonska a astronaut ruského Roskosmosu Konstantin Borisov. Furukawa i Borisov budou letovými specialisty posádky Crew-7, jejímž velitelem – či přesněji velitelkou – bude Jasmin Moghbeliová. Andreas Mogensen bude prvním evropským pilotem kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX: bude zodpovědný za její systémy a manévry.

Společně odstartují z mysu Canaveral na Floridě. Všichni čtyři zůstanou šest měsíců na kosmické stanici, kde budou provádět vědecké experimenty plus údržbu komplexu. Vytvoří součást posádek Expedice 69 a 70.

Astronaut japonské JAXA Satoshi Furukawa

Satoshi Furukawa byl vybraný jako astronaut v roce 1999, o dva roky později dokončil svůj výcvik. Má doktorát z medicíny, specializace na operace trávicího traktu. Kvalifikoval se jako letový specialista u NASA a jako letový inženýr pro ruské lodi Sojuz. Zúčastnil se třináctého běhu expedice NEEMO, kdy zůstal deset dní v podmořské laboratoři u pobřeží Floridy.

V roce 2011 absolvoval let v lodi Sojuz na ISS na 165 dní trvající misi, kdy byl součástí posádek Expedice 28 a Expedice 29. Od roku 2014 je vedoucím Kosmické biolékařské výzkumné skupiny při agentuře JAXA, v níž se zaměřuje na propagaci výzkumu v kosmické medicíně.

Astronaut Roskosmosu Konstantin Borisov

Čtvrté křeslo v lodi zaujme Konstantin Borisov, který byl přijatý do výcviku kosmonautů v roce 2018. Má dva inženýrské tituly, jeden v oblasti vědy v operačním výzkumu a systémové analýze, druhý v leteckých konstrukcích. Půjde o jeho první cestu do vesmíru.

Astronautka NASA Jasmin Moghbeli

Již dříve jmenovanou velitelkou posádky Crew-7 je Jasmin „Jaws“ Moghbeliová, která bude mít zodpovědnost za všechny fáze letu: od startu do přistání. Je původním povoláním zkušební pilotka US Marine Corps a má nalétáno přes 2000 hodin na více než 25 letounech. Má inženýrský titul z letecko-kosmického inženýrství. Výcvik astronauta začala v roce 2017 a pracovala na vývoji lunárního modulu HLS (Human Landing Systém) pro program Artemis. Crew-7 bude její první kosmický let.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky