Seznamte se: Huginn

Sdílet:


Kosmonaut ESA Andreas Mogensen z Dánska je připravený vrátit se na Mezinárodní kosmickou stanici na svoji první dlouhodobou misi. Do startu v polovině roku 2023 zbývá už jen rok, přičemž již nyní bylo vybráno jméno mise: Huginn.

Jméno, které osobně vybral Andreas Mogensen, má původ v norské mytologii, kde Huginn a Muninn byli dva havraní průvodci boha Odina. Společně představují lidskou povahu, když Huginn symbolizuje houževnatost a Muninn paměť.

Tito ptáci nejsou prachobyčejnými vyzvědači nebo posly nejvyššího boha, ale slouží také jako důvěrníci a rádci mluvící lidskou řečí. Za úsvitu je Odin vysílá, aby přeletěli celý Midgard a zjistili, co se děje. Večer mu pak podávají zprávu.

Paralely mezi tímto prastarým příběhem a pilotovanými kosmickými jsou jasné: během svého pobytu na kosmické stanici provede Andreas mnoho špičkových vědeckých experimentů, jejichž výsledky nám pomohou zlepšit život zde na Zemi.

Jak Andreas Mogensen osobně vysvětluje: „Astronauti jsou průzkumníci, kteří cestují vesmírem a získávají informace o našem světě. Takže jsou podobni Huginnovi, který je každý den posílán, aby obletěl svět a přinesl informace Odinovi.“

„Jménem Huginn jsem velmi potěšený: pro moji nadcházející misi na Mezinárodní kosmickou stanici je tak příznačné,“ pokračuje Andreas Mogensen. „A emblém, který ESA navrhla kolem tohoto jména, je tak krásný a unikátní…“

Vlastní emblém mise, který vytvořila grafička ESA Karen Lochtenberg, je vyvedený v červených a bílých barvách dánské vlajky – společně s „modří hlubokého vesmíru“, kterou má za vlastní ESA. Podobně jako mnoho jiných emblémů v historii je bohatý na symboliku spojenou s duchem mise.

Huginn je zobrazený v letu doprava, pohybuje se vstříc budoucnosti těsně nad horizontem Země, ovšem stejně dobře to může být horizont Měsíce nebo Marsu. Huginnovo křídlo má stínování ve tvaru Andreasovy domoviny, Dánska, zatímco bílá barva na křídle odkazuje na cestu ke kosmické stanici z rodiště Andrease Mogensena v Kodani.

Dva pruhy na Huginnově hřbetě představují snadno rozpoznatelné sluneční panely kosmické stanice, ovšem zároveň reprezentují druhou misi Andrease Mogensena na ISS. Šest hvězd na nebi pak vytváří konstelaci připomínající symbol Vikingů pro „bezpečné cestování“.

Andreas Mogensen je připravený letět v lodi Crew Dragon (SpaceX) na ISS jako člen posádky Crew-7. Zároveň je ale členem záložní posádky mise Crew-6. Dosud strávil na ISS deset dní v rámci výpravy „iriss“ v roce 2015.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky