Revidovaný letový plán znamená změnu pro astronautku Samathu Cristoforettiovou

Sdílet:


V květnu 2021 bylo oznámeno, že kosmonautka ESA a letová specialistka mise Dragon Crew-4 Samantha Cristoforettiová bude při Expedici 68a plnit roli velitele Mezinárodní kosmické stanice (ISS).

V rámci rutinního vyhodnocování letů na stanici bylo nyní zpřesněno nadcházející střídání posádek Crew-4 a Crew-5, jehož důsledkem je zkrácení mise Crew-4. Expedice 68 tak na ISS začne až poté, co astronautka Samantha Cristoforettiová opustí kosmickou stanici.

V průběhu svého času na palubě stanice bude Samantha Cristoforettiová plnit roli vedoucí „západního“ segmentu USOS (United States Orbital Segment), který zahrnuje americké, evropské, japonské a kanadské moduly a komponenty ISS.

Členové posádek jsou jmenováni do letových příležitostí na ISS komisí MCOP (Multilateral Crew Operations Panel). Ta se skládá ze zástupců ESA, NASA, Roskosmosu, JAXA a Kanadské kosmické agentury (CSA). ESA je v komisi zastoupena vedoucím střediska EAC (European Astronaut Centre) Frankem De Winnem.

Frank De Winne uvádí, že není neobvyklé, aby byl letový program průběžně přizpůsobovaný aktuální situaci, protože provoz na ISS musí být pečlivě koordinovaný na základě operačních potřeb.

„Ačkoliv to znamená, že Samantha Cristoforettiová nebude velitelem Mezinárodní kosmické stanice, tak komise si stojí za svou podporou v tom, že je vůdcem. Bude pokračovat v plném výcviku na pozici velitele a je dohodnuto, že v případě změny plánu na původní variantu, bude připravena vrátit se do této role,“ dodává.

Samantha Cristoforettiová k tomu uvádí: „Jako členové posádky jsme připraveni podílet se na misi tak, jak je potřeba. S pokorou budu sloužit jako vedoucí USOS, přičemž tato role obsahuje většinu služeb, které jsem měla mít na pozici velitele. Je mi ale jasné, že mnoho lidí v Evropě, zvláště pak žen, bylo inspirováno perspektivou mít první evropskou velitelku ISS. Je mi líto, že k tomu nedojde během mého letu, ale jsme v procesu výběru nové skupiny kosmonautů a jsem si jistá, že v tomto oddíle budou velmi kompetentní a motivované ženy, které v nedaleké budoucnosti zaujmou vůdčí pozice.“

Ředitel ESA pro pilotovaný a robotický průzkum David Parker uvedl, že jmenování Samanthy Cristoforettiové na pozici vůdce USOS je důkazem kvalit, které na ISS přináší.

„Jako kosmonaut, který poletí podruhé, a kompetentní lídr, její znalosti, klidné chování a předchozí zkušenosti jsou na oběžné dráze pro posádku skutečným přínosem. Je vynikajícím vzorem pro ty, kdo se v současné době účastní výběru kosmonautů ESA. Zejména pak pro ženské uchazečky, které se snaží reprezentovat Evropu ve vesmíru.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky