Registrujte se nyní: den otevřených dveří ESA ve středisku ESTEC

Sdílet:


Registrace na jedenáctý ročník Dne otevřených dveří ESA v ESTECu (European Space Research and Technology Centre) byla zahájena. Technické středisko ESA ESTEC v nizozemském Noordwijku bude otevřeno v neděli 2. října od 10:00 do 17:00 h. Návštěvníci budou mít šanci potkat astronauty, kosmické vědce a inženýry a dozvědět se o činnostech, které v tomto největším evropském kosmickém zařízení probíhají.

Všichni zájemci o návštěvu Dne otevřených dveří ESA v ESTECu (ESA Open Day at ESTEC) v neděli 2. října se musí zaregistrovat pro volnou vstupenku zde.

Návštěvníci mohou registrovat až čtyřčlennou skupinu na jednu vstupenku. Protože jsme nuceni omezit celkový počet návštěvníků, abychom zajistili co nejlepší zážitek, vyzýváme k co nejrychlejší rezervaci.

Mezi vrcholy letošního Dne otevřených dveří bude přednáška německého kosmonauta Matthiase Maurera, který se nedávno vrátil z Mezinárodní kosmické stanice, a nizozemského kosmonauta ESA André Kuiperse, který na ISS dvakrát pracoval.

Týmy z oddělení lidských zdrojů ESA budou prezentovat informace o práci agentury na poli vzdělávání a toho, kterak spojit svoji kariéru s kosmickým sektorem. Stan NL Space zase bude představovat špičkové technologie realizované nizozemskými kosmickými společnostmi a institucemi. Důraz bude kladený na pět let mise Tropomi na oběžné dráze: jde o holandský přístroj pro monitorování atmosféry, který se nachází na palubě družice Sentinel-5P systému Copernicus.

Den otevřených dveří ESA v ESTECu se koná jako součást holandského vědeckého víkendu (Weekend van de Wetenschap) a představuje závěr Kosmického týdne. Tedy osmi dní aktivit v nizozemské kosmické oblasti, kterou organizuje NL Space Campus a město Leiden sousedící s ESTECem. To je mimochodem Evropským městem vědy pro rok 2022.

Návštěvnické středisko ESTECu Space Expo hostí celodenní kosmický festival představující závěr Kosmického týdne. Spoluorganizátory jsou NL Space Campus a Space Rocks: jde o oslavu kosmického průzkumu a jím inspirovaným uměním, hudbou či kulturou. Návštěvníci Dne otevřených dveří ESA v ESTECu budou mít na závěr prohlídky vstup do Space Expo zdarma, stejně jako na kosmický festival.

ESTEC v Noordwijku (Nizozemsko) je technickým střediskem ESA a zároveň jejím největším zařízením. V provozu je přes půl století: je místem, kde se rodí nové mise ESA a kde jsou studovány novátorské technologie. Dokončené družice a sondy jsou pak ve zdejší největší evropské testovací laboratoři prověřovány před letem.

Tématem letošního dne otevřených dveří ESA v ESTECu je Vesmírné zrychlení (Accelerating Space). V době, kdy kosmická technologie – od pokročilých materiálů a družicové navigace až po sledování znečištění ve vysokém rozlišení a předpovídání počasí – jsou čím dál více součástí našich každodenních životů a před ministerskou radou ESA v listopadu, která nastaví budoucí kurz kosmické agentury, je středobodem pozornosti práce na upevnění evropské pozice ve vesmíru. A to zrychlením tempa kosmických inovací a komercionalizací služeb i technologií.

Na místě nebude k dispozici parkování, takže návštěvníkům je důrazně doporučeno využít veřejnou dopravu pro návštěvu ESTECu v neděli 2. října.

Nezapomeňte: jediný způsob, kterak si zajistit přístup do ESTECu v den konání akce je předchozí registrace. Těšíme se na setkání!

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky