Registrujte se: den otevřených dveří pro návštěvníky s postižením

Sdílet:


Začala registrace na Den otevřených dveří ESA ve středisku ESTEC (European Space Research and Technology Centre), který se bude konat 1. října a který bude otevřený pro návštěvníky s postižením. Technické středisko ESTEC v Noordwijku (Nizozemsko) bude otevřeno od 10:00 do 14:00 h. Nabídne návštěvníkům s postižením příležitost v klidu si prohlédnout toto evropské kosmické zařízení. V průběhu akce zazní i přednáška kosmonauta ESA Matthiase Maurera.

Abyste se mohli zúčastnit Dne otevřených dveří ESA v ESTECu pro osoby s postižením, zaregistrujte se zde. Návštěvníci mohou registrovat sebe a jednu osobu doprovodu – pokud ji potřebují. Nejsou možné registrace větších skupin.

Návštěvnická trasa je navržena tak, aby na ní byly zhruba každých 150 metrů k dispozici toalety. Návštěvníci si také budou moci zvolit, zdali absolvují celou trasu, nebo jen její součást. Na celé délce trasy jsou dveře v takové šíři, že zajišťují průjezdnost standardních invalidních vozíků.

Parkování pro návštěvníky bude k dispozici přímo v ESTECu během události v sobotu 1. října.

Sobotní den otevřených dveří v hlavní budově ESTECu bude zahrnovat stanoviště týkající se dálkového průzkumu Země, navigace nebo kosmické dopravy. Bude tu i model rakety Ariane, kterého se návštěvníci budou moci dotýkat. Dále zde budou zástupci oddělení lidských zdrojů ESA, kteří představí možnosti propojení kosmonautiky a kariérního růstu. Další výstava připravená laboratoří materiálů a elektrických komponent ESA se zaměří na klíčové technologie a materiály, které jsou používané při výrobě družic a sond.

Návštěvníci budou také moci navštívit budovu Erasmus, která je středobodem ESA pro pilotované kosmické lety. Zde bude k vidění například replika orbitální laboratoře Columbus, která je aktuálně připojená k Mezinárodní kosmické stanici, nebo manipulátor ERA (European Robotic Arm) nově instalovaný na ISS. Ve zdejší Laboratoři planetární robotiky jsou zkoušené u rovery postavené pro Mars a další světy ve Sluneční soustavě.

Nakonec jsou návštěvníci zváni, aby se ve 13:30 h zúčastnili přednášky kosmonauta ESA Matthiase Maurera, který nedávno strávil 176 dní na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Den otevřených dveří se uzavírá ve 14:00 h.

Chcete se zúčastnit? Pak se potřebujete registrovat (stejně tak i váš doprovod, pokud jej potřebujete). Těšíme se na vás!

Následující den, v neděli 2. října, se uskuteční Den otevřených dveří ESA v ESTECu pro všechny návštěvníky.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky