Raketa Vega-C úspěšně absolvovala úvodní let

Sdílet:


Nová raketa ESA Vega-C úspěšně provedla svůj premiérový let, během něhož umístila svůj hlavní náklad – vědeckou družici LARES-2 italské kosmické agentury ASI – na plánovanou oběžnou dráhu. Krom toho dopravila do vesmíru jako sekundární náklad šest výzkumných cubesatů z Francie, Itálie a Slovinska. Start představoval završení mnohaleté snahy ESA, hlavního kontraktora Avio a průmyslových partnerů ve třinácti členských zemích ESA, kteří vycházeli z dědictví předchozí rakety Vega.

Mise VV21 odstartovala z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně 13. července 2022 v 15:13 h středoevropského času (10:13 času místního). Mise trvala 2 hodiny a 15 minut: od vzletu do uvolnění posledního nákladu a závěrečného zážehu motoru horního stupně AVUM+.

Celková hmotnost vynášeného nákladu byla přibližně 474 kg: 296 kg připadlo na družici LARES-2, zbytek tvořila šestice cubesatů, palubní adaptéry a podpůrné konstrukce.

Vega-C představuje dramatický nárůst schopností ve srovnání se stávajícím nosičem Vega, který létá od roku 2012. S novými prvním a druhým stupněm plus modernizovaným stupněm čtvrtým zvyšuje Vega-C kapacitu nákladu, která byla u Vegy, z 1,5 t na zhruba 2,3 t na referenční polární oběžnou dráhu ve výšce 700 km.

Ředitel ESA pro kosmickou dopravu Daniel Neuenschwander, který dohlížel na startovní operace z řídicího střediska přímo na kosmodromu, uvedl: „Dnes jsme otevřeli novou éru evropských řešení kosmické dopravy. Začali jsme raketou Vega-C a budeme pokračovat nosičem Ariane 6.“

Vega-C má nový a silnější první stupeň P120C, který vychází ze stupně P80 použitého na starší verzi Vega. Na něm je nový druhý stupeň Zefiro-40 a na něm pak ještě stupeň Zefiro-9, který používala už Vega.

Také restartovatelný horní stupeň je vylepšený. AVUM+ má zvětšené nádrže pohonných látek. Díky tomu může „rozvážet“ družice na různé oběžné dráhy v závislosti na požadavcích mise a může v kosmickém prostoru déle pracovat, což dovoluje realizaci delších a složitějších misí.

Motor P120 má přitom ještě druhou roli: ve dvou nebo čtyřech exemplářích funguje jako pomocný motor rakety Ariane 6. Sdílení dvěma nosiči zvyšuje efektivitu průmyslu a snižuje náklady pro oba programy.

Díky větším raketovým stupňům a zvětšenému aerodynamickému krytu (ten má ve srovnání s původní Vegou dvojnásobný objem) je Vega-C vysoká 34,8 m. Je tedy skoro o pět metrů vyšší než původní verze rakety.

Nová konfigurace nosiče nabízí významné zlepšení ve flexibilitě celého systému. Raketa Vega-C může vynášet větší družice, dva hlavní náklady nebo nést celou řadu rozličných nákladů při sdílených misích. Také chystané těleso ESA pro návrat z vesmíru na Zemi Space Rider bude startovat na raketě Vega-C.

Přesná oběžná dráha LARES-2 bude sledována z pozemních stanic laserem. Účelem mise je měřit zkreslení časoprostoru způsobené rotací masivního tělesa, jako je Země. Toto předpovídá obecná teorie relativity Alberta Einsteina. Předchůdce družice, tedy satelit LARES, byl hlavním vynášeným nákladem při premiéře rakety Vega v roce 2012.

Sekundární náklad rakety Vega-C vytvořilo šest družic třídy cubesat.  AstroBio CubeSat (Itálie) otestuje řešení pro detekci biomolekul ve vesmíru. Greencube (Itálie) nese experiment týkající se růstu rostlin v mikrogravitaci. ALPHA (Itálie) se zaměří na studium fenoménů spojených se zemskou magnetosférou, zvláště pak na severní a jižní polární záře.

Další tři cubesaty – Trisat-R (Slovinsko), MTCube-2 (Francie) a Celesta (Francie) – budou studovat vliv drsného kosmického prostředí na elektronické systémy.

Ač Vega-C vstoupila do služby, vývoj se nezastavuje. Další varianta rakety, Vega-E, bude provozována od roku 2026 se zjednodušenou architekturou. Třetí a čtvrtý stupeň Vegy-C nahradí jeden nový kryogenní horní stupeň. Klíčem k nosiči Vega-E bude v Evropě vyrobený motor M10, který bude využívat jako pohonné látky kapalný kyslík a metan. Navíc bude vybavený pokročilým tlakovým řídicím systémem, který umožní opakované vypínání a restarty motoru ve vesmíru. Hlavní kontraktor Avio nedávno dokončil první zkušební zážeh motoru.

Let VV21 byl provozovaný ESA, které patří program Vega-C a která dohlížela na celý vývoj. Tento premiérový let otevřel cestu k budoucímu využívání rakety společnostmi Arianespace a Avio.

Po úspěchu první verze nosiče Vega se členské státy ESA dohodly v prosinci 2014 na ministerské radě, že vyvinou mnohem silnější verzi Vega-C. Ta reaguje na změny na trhu a dlouhodobé institucionální požadavky. Členské státy ESA, které se podílejí na programu Vega-C, jsou Belgie, Česká republika, Francie, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky