Raketa na rampě: důležitý mezník pro misi Artemis

Sdílet:


Raketa, která vynese kosmickou loď NASA Orion s Evropským servisním modulem (ESM, European Service Module) k Měsíci, byla dopravena na startovací rampu na Floridě. Jde o první podobný test – a zároveň o poslední velkou zkoušku před vypuštěním mise Artemis I v letošním roce.

Raketa SLS (Space Launch Systems) s lodí Orion na špici opustila hangár VAB (Vehicle Assembly Building) v Kennedyho kosmickém středisku NASA kolem 23. hodiny středoevropského času 17. března a vydala se na svoji 6,5 km dlouhou cestu na startovací rampu 39B.

První mise Artemis pošle loď Orion k Měsíci a zpět: dostane se dále, než se kdy vydala jakákoliv jiná pro kosmonauty navržená loď v historii. Evropský servisní modul je přitom energetickým srdcem mise: nese pohonné látky a motory pro zásadní manévry, stabilizaci a orientaci lodi. Dále má sluneční baterie a akumulátory. A v neposlední řadě vše potřebné pro udržení astronautů při životě: vodu, kyslík nebo systémy zajištění tepelné regulace.

Zatímco raketa udělí lodi Orion druhou kosmickou rychlost (cca 11,2 km/s), na zemi se pohybovala velmi pomalu a rozvážně. Maximální cestovní rychlost byla 1,3 km/h a celá 6,5 km dlouhá cesta zabrala skoro 12 hodin.

Vynesení Orionu a ESM na oběžnou dráhu Země a následně k Měsíci vyžaduje velké množství energie, takže velikost obří lunární rakety SLS je těžké postihnout fotografiemi.

S výškou 100 m je přibližně tak vysoká jako Alžbětinská věž (Big Ben) v Londýně. Z českých staveb je jí výškou nejpodobnější V Tower v Praze, AZ Tower v Brně nebo v Ostravě se jí blíží Nová radnice. Pokud bychom SLS položili horizontálně, trvalo by nám přibližně minutu dojít od motorů k vrcholu záchranného systému lodi Orion.

„Vidět kompletní raketu na rampě a logy ESA a NASA na aerodynamickém krytu je úchvatný pohled,“ konstatuje Pierre Boisvert z ESA. „A z představy, že Evropský servisní modul je uvnitř a že je připravený zajistit veškerý servis pilotované lodi směřující k Měsíci, prostě běhá mráz po zádech.“

„Mnozí z nás v týmu ESA pracovali roky s našimi partnery v NASA na této kosmické lodi. Je úžasné vidět ji nyní na rampě. Už se nemůžeme dočkat, až se vydá k Měsíci!“

První mise Artemis bude bez posádky, nicméně na palubě budou dvě figuríny mapující úroveň radiace během cestou hlubinami vesmíru.

Mezitím jsou připravované druhá a třetí mise Artemis na start. Druhý Evropský servisní modul nyní prochází tlakovými zkouškami, aby bylo garantováno, že všechny sváry spojující jej se zbytkem lodi Orion byly provedené korektně. Tento servisní modul bude součástí mise Artemis II s první pilotovanou výpravou programu k Měsíci.

Třetí Evropský servisní modul je nyní vyráběný v německých Brémách, kam dorazila jeho konstrukce z italského Turína. Technici v integrační hale společnosti Airbus už začali s pokládkou kilometrů elektrické kabeláže, což je základ pro sdílení informací a posílání příkazů z a do lodi Orion. Modul bude mít tu čest pohánět misi Artemis III, která pošle astronauty na povrch Měsíce. Bude to poprvé po více než padesáti letech.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky