Raketa Ariane 5 vynesla malajskou a indickou družici

Sdílet:


Nosič Ariane 5 dopravil na plánovanou přechodovou dráhu ke geostacionární (GTO, Geostationary Transfer Orbit) dvojici telekomunikačních družic MEASAT-3d a GSAT-24.

Ke startu rakety k letu VA257 došlo dle Arianespace 23. června ve 23:50 h středoevropského času (18:50 h času místního) z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně. Šlo o první misi Ariane 5 v letošním roce, která trvala – od vzletu až po uvolnění druhého nákladu – zhruba 40 minut.

Družice MEASAT-3d se startovací hmotností 5648 kg byla na samostatnou dráhu uvolněna po 29 minutách letu. O jedenáct minut později následovala GSAT-24 (4181 kg).

Celkový vynášený náklad byl 10863 kg: 9829 kg z toho připadlo na dvojici družic, zbytek na palubní adaptéry a podpůrné struktury.

MEASAT-3d je víceúčelová telekomunikační družice postavená firmou Airbus Defence & Space pro satelitního operátora MEASAT z Malajsie. Toto nové zařízení rozšíří širokopásmové internetové připojení na 100 Mbps v oblastech Malajsie, kde není pozemní pokrytí. Kromě toho přidá distribuční kapacitu pro video v HD, 4k a eventuálně i v 8k. MEASAT-3d bude společně s předchozími satelity MEASAT-3a a MEASAT-3b umístěný na geostacionární oběžné dráze na pozici 91,5 stupně východní délky.

GSAT-24 je komunikační družice pracující v pásmu Ku postavená pro společnost NewSpace India Limited organizací ISRO (Indian Space Research Organisation). Satelit bude poskytovat služby televizní, telekomunikační, širokopásmové a další pro zákazníky v Indii.

Let VA257 byl celkově 113. misí rakety Ariane 5.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky