První výstup do otevřeného prostoru pro kosmonautku ESA Samanthu Cristoforettiovou

Sdílet:


Dne 21. července 2022 se kosmonautka ESA Samantha Cristoforettiová vydá mimo Mezinárodní kosmickou stanici na výstup do otevřeného prostoru, a to společně s ruským kosmonautem Olegem Artěmjevem. Půjde o první výstup Samanthy Cristoforettiové – a historicky první uskutečněný Evropankou.

Oba kosmonauti budou oblečeni ve skafandrech Orlan: Oleg Artěmjev bude mít ten s červenými pruhy, Samantha Cristoforettiová s modrými. Podporu oběma do otevřeného prostoru vystupujícím kosmonautům bude poskytovat další člen posádky, kosmonaut Sergej Korsakov. A to z modulu Pojsk.

Výstup, který je označovaný anglickou zkratkou EVA (Extravehicular Activity), bude pro Samanthu Cristoforettiovou a Olega Artěmjeva znamenat mnoho úkolů. Půjde třeba o instalaci plošin a hardware adaptéru pracovních plošin na laboratorní modul Nauka.

Dvojice pracující ve skafandrech vypustí deset nanosatelitů navržených ke sbírání radioelektronických dat během výstupů EVA, stejně jako přemístí teleskopické rameno z modulu Zvezda na Pojsk, aby podpořili budoucí výstupy.

Půjde o třetí kosmickou vycházku, která bude plnit úkoly související s přípravou robotického manipulátoru ERA (European Robotic Arm) na první operace na modulu Nauka. Kosmonauti přesunou jeho externí řídicí panel, budou pracovat na izolaci a umístí dočasný přípojný bod pro robotický manipulátor.

Samantha Cristoforettiová se bude věnovat například kontrole krytu na kameře manipulátoru, aby bylo jasné, že laser ho navádějící bude schopen řídit rameno pro pohyb a zachytávání různých věcí.

Evropský robotický manipulátor nabízí nové způsoby provozu automatických strojů na orbitální základně. Bude schopen vykonávat mnohé úkoly automaticky nebo poloautomaticky, bude moci být řízený zevnitř nebo zvenčí kosmické stanice a může být ovládaný přímo nebo naprogramovaný s předstihem.

Obzvláště bedlivě bude kosmický výstup monitorovat skupina inženýrů v technickém středisku ESA, v ESTECu (European Space Research and Technology Centre). Evropský tým zde bude sledovat práci Samanthy Cristoforettiové na robotické ruce.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky