První pětiletka Maďarska v ESA

Sdílet:


Maďarsko slaví své páté výročí v ESA. Nejnovějším členským státem a celkově 22. státem v ESA se stalo 4. listopadu 2015.

Maďarsko bylo v roce 1991 prvním středoevropským státem, který podepsal Kooperační dohodu s ESA. Už v té době ale mělo Maďarsko za sebou dlouhou tradici v kosmických aktivitách. Třeba díky svému zapojení do programu Interkosmos se první maďarský kosmonaut Bertalan Farkas vydal do vesmíru 26. května 1980.

Maďarsko se také stalo prvním Evropským spolupracujícím státem po podpisu příslušné dohody 7. dubna 2003. Krátce poté následoval podpis dohody PECS (Plan for European Cooperating States) 5. listopadu 2003, která byla prodlužována až do přístupu Maďarska ke Konvenci ESA. K jejímu slavnostnímu podpisu došlo v Paláci umění v Budapešti 24. února 2015 a ratifikační nástroj byl deponovaný u francouzské vlády 4. listopadu 2015.

Dnes je Maďarsko aktivním a úspěšným členem rodiny ESA. Bylo to vidět třeba na konferenci Space19+, kde se maďarský podíl na volitelných programech ESA výrazně zaměřil na pilotované lety, vesmírnou bezpečnost, dálkový průzkum Země a telekomunikace. Ve srovnání s ministerskou radou v roce 2016, kdy byl podíl 16,1 mil. eur, stouplo zapojení Maďarsko na radě Space19+ na 97 mil. eur.

V nedávné době – v říjnu 2020 – byly v Budapešti organizovány Maďarské průmyslové dny. Byly nesmírně úspěšné, zaznamenaly 118 účastníků a představovaly skvělou příležitost pro maďarské organizace z hlediska prohloubení svých znalostí o technologiích a aplikovaných programech ESA. Stejně tak umožnily vytvořit sítě kontaktů ve velkých evropských kosmických firmách.

Kromě průmyslového zapojení se Maďarsko také zapojuje do několika vzdělávacích aktivit ESA, včetně radarových kurzů ESA nebo studentských parabolických letů projektu ESMO (European Student Moon Orbiter). První maďarská družice MaSat-1 typu cubesat, kterou vyvinuli a postavili studenti Budapešťské technické univerzity, se vydala do vesmíru při premiérovém letu rakety Vega v roce 2012.

Od chvíle, kdy se Maďarsko stalo v roce 2015 22. členským státem ESA, se ukazuje jako aktivní a spolehlivý člen ESA a evropské kosmické komunity. Zapojilo se do více než šedesáti projektů ESA. Dalších 114 kontraktů bylo uděleno během předcházejících dvanácti let činnosti v rámci dohody PECS.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky