První mapa globální lodní dopravy vytvořená družicí ESAIL

Sdílet:


Mikrodružice ESAIL pro sledování lodí na mořích zachytila během prvních 24 hodin provozu celkem 57 tisíc zpráv, které zpracovala pomocí pokročilých algoritmů přímo na své palubě.

Výkonná družice byla vyvinutá jako partnerský projekt, jehož cílem je pomoci evropským a kanadským kosmickým firmám uspět na konkurenčním globálním telekomunikačním trhu.

Družice ESAIL byla vypuštěná 2. září letošního roku na palubě rakety Vega společnosti Arianespace z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). Nyní dokončila první fázi své přejímky na oběžné dráze.

Družice udělá světová moře bezpečnějšími tím, že umožní průmyslu, úřadům a vládám lépe monitorovat rybáře, řídit flotily, chránit životní prostředí a monitorovat bezpečnost.

Celosvětově sleduje lodní dopravu detekováním vzkazů, které vysílají jejich rádiové automatické identifikační systémy. Díky tomu je možná identifikace i ve chvíli, kdy jsou plavidla vzdálená od pobřežních monitorovacích stanic.

Družice byla postavena firmou LuxSpace v rámci partnerského projektu ESA společně s kanadským operátorem exactEarth. Celý tým je přitom z úžasných prvních výsledků nadšený.

Projekt byl podpořený Lucemburskou kosmickou agenturou a dalšími členskými státy ESA.

Partnerský projekt ESA se zaměřuje na kompletní vývoj udržitelných systémů: od studií až po ověření na oběžné dráze.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky