První letový exemplář Ariane 6 se vydal na evropský kosmodrom

Sdílet:


První a druhý stupeň, které budou tvořit jádro nové evropské kosmické rakety Ariane 6, opustily Evropu a vydaly se směrem ke kosmodromu ve Francouzské Guayaně. Pro cestu přes Atlantický oceán byla využita speciální hybridní loď Canopée, která oba stupně naložila v přístavech Brémy (Německo) a Le Havre (Francie).

Po opuštění přístavu v Le Havre se Canopée vydala s posledními částmi prvního letového exempláře Ariane 6 přes oceán. Očekává se, že do konce února dorazí loď do přístavu Pariacabo v Kourou (Francouzská Guayana). Odtud budou oba stupně dopravené pozemní cestou na několik kilometrů vzdálený evropský kosmodrom.

První stupeň byl vyrobený v montážní hale společnosti ArianeGroup v Les Mureaux (Francie). Jakmile nadejde den startu, Ariane 6 zažehne svůj motor Vulcain 2.1 a bude pracovat prvních osm minut cesty do vesmíru.

Druhý stupeň, který také vznikl v režii ArianeGroup, byl sestavený v Brémách. Obsahuje nádrže pohonných látek, motor Vinci, energetické systému a unikátní jednotku APU (Auxiliary Power Unit) zajišťující tlakování paliva i okysličovadla. Stupeň má možnost opakovaného zážehu.

Oba stupně jsou nyní na cestě do Francouzské Guayany, kde zformují jádro Ariane 6. Spojené budou v horizontální poloze, pak dojde k jejich transportu na několik kilometrů vzdálenou startovací rampu, kde budou vztyčené do polohy vertikální.

Jakmile budou oba stupně takto připravené, budou doplněné o dva pomocné motory na tuhé pohonné látky. Ty se již ve Francouzské Guayaně připravují. Nakonec bude raketa doplněna o aerodynamický kryt (horní část, která se v průběhu letu vertikálně rozdělí na dvě poloviny a bude odhozena) s vynášeným nákladem.

Mezitím týmy ESA, ArianeGroup a francouzské kosmické agentury CNES začaly odstraňovat zkušební exemplář Ariane 6 ze startovací rampy, kde procházel náročnými zkouškami. De facto probíhá výše popsaná procedura, jen v přesně opačném pořadí. Makety užitečného zařízení uvnitř aerodynamického krytu zkušebního exempláře se vrátí do Encapsulation Hall, která je součástí Bâtiment d’Assemblage Final. Následně bude zkušební raketa rozložena sejmutím pomocných motorů a návratem středové části (první a druhý stupeň) do Launcher Assembly Building.

Ariane 6 je nosič zcela nové konstrukce, který byl vytvořený jako nástupce evropské těžké rakety Ariane 5. Díky schopnosti restartu v případě horního stupně bude Ariane 6 schopná vynášet povícero zařízení na různé oběžné dráhy. Tedy například celé konstelace družic. Nezávislá kapacita dosažení zemské oběžné dráhy a meziplanetárního prostoru je klíčová pro evropské navigační programy či evropské projekty dálkového průzkumu Země, vědy nebo zajištění bezpečnosti. Aktuální rozvoj evropských dopravních kapacit je možný zásluhou neúnavné práce tisíců talentovaných lidí, kteří pracují ve 22 členských státech ESA.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky