První letošní start nosiče Vega

Sdílet:


Ve čtvrtek 29. dubna odstartovala ve 3.50 h středoevropského času (22.50 h místního, ale to bylo ještě 28. dubna) z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně raketa Vega. Na plánované dráhy bezpečně dopravila družici Pléiades Neo-3 a pět sekundárních nákladů.

Při tomto letu využila Vega adaptér pro vynášení vícero nákladů SSMS (Small Spacecraft Mission Service), který vyvinula ESA. Adaptér SSMS je modulární odlehčené uhlíkové konstrukce, na niž lze umístit větší množství družic o hmotnosti 1 až 500 kg.

Flexibilita systému SSMS umožňuje využít přebytečnou kapacitu Vegy k vynesení menších družic jako sekundárního nákladu. A když se využije více než jeden zážeh horního stupně, je možné dopravit družice na různé oběžné dráhy.

První použitá SSMS představovala sdílená mise v září loňského roku, kdy bylo vypuštěno najednou 53 malých družic. Šlo o demonstraci nové služby nosiče Vega, která nabízí dostupný rutinní přístup do vesmíru pro větší množství lehčích družic.

Při současném letu byla jako první uvolněna na heliosynchronní dráhu družice pro dálkový průzkum Země Pléiades Neo-3 o hmotnosti 920 kg. Stalo se tak 54 minut po startu.

O 47 minut později následovalo koordinované vypuštění norské mikrodružice Norsat-3 a čtyř cubesatů: Bravo, dvou Lemur-2 a Tyvak-128A.

V souladu s pravidly ohledně kosmického smetí a v rámci snahy udržet kosmický prostor čistý, tak se následně horní stupeň rakety Vega zažehl ještě jednou. Tím zajistil svůj přímý vstup do atmosféry a to, že následně v jejích hustých vrstvách nad oceánem shořel.

Nosič Vega je evropským prostředkem pro vynášení menších družic na několik oběžných drah při jednom startu. Po ztrátě jedné rakety Vega během předchozí mise VV17 stanovila nezávislá vyšetřovací komise ustanovená Arianespace a ESA „cestovní mapu“ pro robustní návrat nosiče do služby.

Hlavní průmyslový kontrakt nosiče Vega, firma Avio, pod vedením Arianespace a ESA realizovala všechna opatření v rámci výroby i předstartovních operací. Aktuální let VV18 tak představuje úspěšný návrat Vegy do provozu.

„Jsem potěšený, že Vega je zpátky ve hře. A zároveň děkuji našim týmům v ESA společně s Arianespace, Avio a dodavatelům za jejich tvrdou práci, která nás dostala až sem. Tento let ukazuje univerzálnost rakety Vega. Vynesla jednu hlavní družici, přičemž svoji přebývající kapacitu využila na dopravu pěti dalších satelitů na jinou orbitu,“ komentuje ředitel kosmické dopravy v ESA Daniel Neuenschwander.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky