První kosmická procházka pro Matthiase Maurera

Sdílet:


Kosmonaut ESA Matthias Maurer je připravený uskutečnit svoji první kosmickou vycházku. Pokud vše proběhne podle plánu, vydá se mimo palubu Mezinárodní kosmické stanice ve středu 23. března společně s astronautem NASA Rajou Charim. Celý výstup bude živě vysílaný na ESA Web TV.

Dvojice opustí přechodovou komoru kolem 13:50 h středoevropského času a stráví přibližně šest a půl hodiny prací v otevřeném prostoru. Matthias Maurer bude členem výstupu označovaným jako EV-2, takže bude mít skafandr celý v bílém provedení. Naproti tomu Raja Chari bude vedoucím výstupu, který je označovaný jako EV-1 a který bude mít skafandr s červenými pruhy.

K jejich úkolům bude patřit instalace hadic na rozváděcí modul, který přesměrovává čpavek do radiátorů vyzařujících teplo. Jejich úkolem je regulovat teplotu systémů stanice. Dále mají kosmonauti instalovat energetický a datový kabel na vědeckou plošinu Bartolomeo nacházející se vně laboratorního modulu ESA Columbus, nahradit jednu externí kameru na příhradovém nosníku stanice a provést několik drobnějších modernizací hardware ISS.

Jde o nabitý program, kvůli němuž se bude Matthias Maurer přesunovat po větší části exteriéru stanice. O tom ostatně kosmonaut žertoval během přenosu ze stanice.

„Vydám se ven se svým drahým kolegou Rajou. On provede nějaké opravy na chladicím systému stanice, zatímco já se bude procházet, no, spíše prolézat po ostatních částech stanice a provádět různé drobné činnosti,“ vysvětluje Matthias Maurer.

„V podstatě si udělám kompletní prohlídku kosmické stanice,“ dodal. „Je to pestrá všehochuť a já se na ni už teď těším!“

Výstup má označení US EVA 80, přičemž půjde o 248. kosmickou vycházku provedenou za účelem montáže, modernizace nebo údržby stanice. Matthias Maurer bude dvanáctým kosmonautem ESA, který uskuteční výstup do otevřeného prostoru.

Vědecká platforma Bartolomeo je prvním evropským komerčním zařízením umístěným vně Mezinárodní kosmické stanice. Byla postavena a je provozována společností Airbus. Nachází se na vnějším plášti laboratorního modulu Columbus, může nabídnout vysoký datový tok a unikátní výhled směrem dolů na Zemi i nahoru do hlubokého vesmíru.

Energetický a datový kabel, který má Matthias Maurer instalovat během svého výstupu je přitom závěrečným úkonem při oživování plošiny Bartolomeo. Od tohoto okamžiku bude připravena na plný provoz.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky