První družice Triton-X se připravuje na start

Sdílet:


První družice vyvinutá v rámci programu univerzální platformy Triton-X pro mise na nízkou oběžnou dráhu byla integrována s nosičem a připravuje se na svůj let.

Malá družice pojmenovaná Triton-X Genesis byla vyvinutá jako partnerský projekt ESA ve spolupráci s firmou LuxSpace. Bude demonstrovat schopnosti nově vyvinutých a vysoce inovativních prvků včetně architektury avioniky obsahující vysoce výkonný palubní počítač, telekomunikační systém schopný řídit a monitorovat družici nebo hvězdné čidlo poskytující vysoce přesné informace o poloze satelitu.

Družice byla postavena za méně než 10 měsíců za použití generických komerčních bloků, mikrokontrolerů a programovatelných bloků.

Platforma je navržená tak, aby byla kompatibilní s novou generací malých nosičů nebo byla vhodná pro sdílené mise. Družice Triton-X Genesis přitom bude vypuštěna na palubě rakety Falcon 9 (SpaceX) právě během sdílené mise v říjnu letošního roku.

Platforma Triton-X může nést až 90 kg jakéhokoliv vybavení: od telekomunikačního přes dálkový průzkum Země až po demonstraci a ověřování technologií na oběžné dráze.

Partnerský projekt Triton-X podpořilo šest členských států ESA. Program probíhá pod vedením firmy LuxSpace z Lucemburska za podpory šesti průmyslových partnerů a deseti dodavatelů z Belgie, České republiky, Německa, Portugalska, Švýcarska a dalších evropských zemí.

Triton-X je nová konkurenceschopná družicová platforma pro širokou paletu misí, která je v současnosti vyvíjená v rámci programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems). Je určená k zajištění rychlého a levného přístupu na nízkou oběžnou dráhu pro komerční i průmyslové aplikace.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky