Program ESA „Boost!“ podporuje nové startovací a orbitální služby

Sdílet:


Společnosti plánující vypuštění malých družic by do budoucna měly těžit z nové komplexní vesmírné dopravní služby, která nabídne maximální flexibilitu. Připravuje ji firma D-Orbit a je podporována skrze program ESA „Boost!“

Návrh této komerční služby je první v rámci programu ESA „Boost!“, který má vést ke vzniku orbitálních dopravních služeb.

D-Orbit UK nabídne kompletní služby. Ty budou obsahovat integraci zákaznického nákladu na řadu družicových dispenzérů, vlastní nosič družic ION od D-Orbit nebo dispenzéry třetích stran plus start a vypuštění na oběžnou dráhu primárně za použití britských startovních služeb.

„Nosič družic ION“ (ION Satellite Carrier) od D-Orbit je flexibilní orbitální dopravní systém pro cubesaty a mikrodružice. Může přesně dopravovat náklady na potřebné orbity, a to díky vestavěnému pohonnému systému.

Projekt rozšíří příležitosti přístupu do vesmíru pro menší zařízení a konstelace družic, stejně jako založí nová partnerství ve Velké Británii a celé Evropě.

Kontrakt ESA „Boost!“ s D-Orbit vytváří novou komerční kosmickou dopravní službu a rozšiřuje příležitosti ke startům na míru na rostoucím trhu s malými družicemi. To podpoří evropskou ekonomiku a komercionalizaci vesmíru – v souladu s plány ESA definovanými v programu Agenda 2025.

D-Orbit plánuje vytvořit své zařízení pro stavbu družic, jejich integraci a testování ve Spaceport Cornwall Centre for Space Technologies. Spolupracovat hodlá s širokou paletou poskytovatelů služeb z Velké Británie, včetně firem Virgin Orbit a Skyrora, ovšem zároveň plánuje spolupráci s dalšími operátory startujícími z ostatních evropských kosmodromů.

D-Orbit vytváří obzvláště blízké vazby s ASC (Atlantic Spaceport Consortium) v rámci servisního projektu podporovaného skrze kontrakt „Boost!“. Cílem je demonstrovat operační možnosti. Díky tomu se, na oplátku, může podílet na dalších rozvíjejících se kosmických ekosystémech na ostrově Santa Maria v souostroví Azory (Portugalsko).

„Chceme využít unikátní pozici D-Orbit v dodavatelském řetězci a vyvinout řadu malých družic zaměřených na služby s přidanou hodnotou, abychom aktivně směřovali podnikání směrem k novým hráčům na trhu – a to je příležitost pro byznys ve Velké Británii,“ vysvětluje vedoucí programů v D-Orbit UK Chris Brunskill. „Podpora od ESA skrze program Boost! je kritická pro umožnění a katalyzování této vize ve správném časovém horizontu.“

Boost! – komerční kosmická dopraví služba ESA – poskytuje podporu, spolufinancování, odborné poradenství a možnost využití testovacích zařízení pro pomoc evropským ekonomickým subjektům, aby vyvíjeli a připravili nové vesmírné dopravní služby. Podobné služby mohou nabídnout přístup do vesmíru, aktivity na oběžné dráze nebo návrat z kosmického prostoru zpět na Zemi.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky