Prodána první malá geostacionární družice HummingSat

Sdílet:


Provozovatel družicových služeb Intelsat si objednal první malou geostacionární družici „HummingSat“, která byla vyvinuta jako součást úsilí ESA na podporu rychlých, dynamických a agilních firem v Evropě.

První družice HummingSat, která se bude jmenovat Intelsat 45 (IS-45), je vyvíjená v rámci partnerského projektu ESA s firmou SWISSto12. Jde o inovativní společnost se sídlem v Renens (Švýcarsko). Kontrakt byl podepsaný v březnu 2022.

Pojmenovány po malém, čiperném, rychle se pohybujícím a přesto zdánlivě nehybném kolibříkovi (hummingbird), mají družice HummingSats jen něco přes metr krychlový objemu. To je zhruba desetina velkosti konvenční družice, která se nachází na geostacionární oběžné dráze ve výšce zhruba 36 tisíc kilometrů nad zemským povrchem.

Satelity HummingSats jsou přitom mnohem dostupnější, protože jsou snadnější na stavbu a vypuštění: jsou menší a lehčí a jsou navržené na sdílené mise na raketách, které nesou jednu nebo více větších družic na dráhu přechodovou ke geostacionární. Družice využívají inovativní radiofrekvenční vybavení vyrobené metodou 3D tisku. Jsou vhodné k doplňování velkých družic, jejichž kapacitu mohou podporovat nebo rozšiřovat.

Družice IS-45, která má být vypuštěna v roce 2025, bude nabízet komerční služby dovolující Intelsatu poskytovat specializovanou a efektivní službu jeho mediálním a telekomunikačním zákazníkům.

Díky objednávce IS-45 se Intelsat stává prvním zákazníkem pro inovativní produktovou řadu HummingSat společnosti SWISSto12, která tak pokračuje ve svém průkopnické činnosti na poli inovativních satelitů. Nová družicová řada nyní prošla revizí systémových požadavků, která byla provedena komisí inženýrů a odborníků ESA.

Zakladatel a ředitel společnosti SWISSto12 Emile de Rijk k tomu uvedl: „Získání kontraktu na IS-45 od společnosti Intelsat je přelomovým okamžikem pro SWISSto12. S pokorou se vydáváme na tuto cestu společně s Intelsatem, který položil základy družicové komunikaci. Je to solidní start pro naši produktovou řadu HummingSat, která otevře novou kapitolu v průmyslu družicové komunikace. Partnerský projekt ESA společně s projektovým týmem ESA je pro nás velkou zárukou, že s první misí HummingSat na IS-45 uspějeme.“

Viceprezident pro kosmické systémy v Intelsatu Jean-Luc Froeliger uvádí: „Produkt firmy SWISSto12 má hned dvě inovace, které náš byznys potřebuje. Malá velikost přesně míří na mezeru v naší flotilové strategii: umožní nám lépe se zaměřit na specifické potřeby našich zákazníků. Navíc proces 3D tisku využitý na této družice dláždí cestu pro rychlejší cykly výroby družic v budoucnu. Věříme technologii HummingSat a chtěli bychom podpořit úspěch nových hráčů na poli komerčních telekomunikačních družic.“

Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viauová doplňuje: „ESA vytváří pracovní místa a prosperitu v Evropě podporou inovací, čímž pomáhá kosmickým firmám uspět na vysoce konkurenčním globálním trhu s telekomunikačními družicemi. Jsme hrdí, že podporujeme rychlé, dynamické a agilní soukromé kosmické společnosti jako je SWISSto12, aby přivedly inovace přímo a rychle na trh. Jde i o součást ESA Agendy 2025 na podporu komercionalizace v evropském kosmickém průmyslu.“

Partnerský projekt HummingSat je ukázkovým příkladem inovací a přelomových technologií představených skrze ESA pracující ruku v ruce s kosmickým průmyslem. ESA nese vývojová rizika a soukromý partner nese komerční riziko. S tímto přístupem se mohou projekty představující velkou výzvu, jako je třeba HummingSat, stát životaschopnými na komerčním trhu.

Projekt nabízí příležitost pro vysokou návratnost investic průmyslu a podílejícím se členským státům ESA.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky