Přistávací kamera ESA poletí na Měsíc

Sdílet:


ESA má při průzkumu Měsíce ambiciózní cíle. Jedním z nich je nachystat si půdu pro přistávací modul, který bude odkázaný na data z kamer a lidaru při analýze terénu. Má tak být zcela autonomně schopen vybrat nejlepší místo k přistání. Kamera je připravena, ale vzhledem k tomu, že nic nepřekoná skutečnou zkoušku, tak se ESA rozhodla poslat ji do vesmíru. Vybrala firmy Lunar Logistics Services a Astrobotic, které pošlou inovativní kameru LandCam-X, na Měsíc při misi Griffin Mission One.

Přistávací kamera je podobná kamerám používaným automobily pro autonomní parkování, ovšem v tomto případě se auto pohybuje nadzvukovou rychlostí a parkoviště je specifickým místem zájmu na Měsíci. Tedy zrádný terén, který může být osvětlený sluncem nebo se naopak nacházet ve stínu v závislosti na čase a místě přistání.

LandCam-X vyvinutá belgickou firmou bude během přistání pořizovat snímky, které budou využívány algoritmy zpracovávajícími obraz. Výstup pak pomůže zvýšit přesnost a bezpečnost budoucích lunárních přistání.

Snímky budou poslané na Zemi pro otestování a odladění evropských autonomních navigačních systémů. Evropské kosmické technologie vedou v autonomních operacích kosmických těles, jako je třeba setkávání a spojování. Landcam-X je vyvíjená na podporu autonomních přistávacích modulů v oblasti cílů planetárních průzkumu ESA, zvláště pak pro sestup a přistání. Technologie vyvinuté pro vysokorychlostní zpracování obrazu mají přímou synergii s jinými aplikacemi na Zemi, třeba při skladových nebo průmyslových procesech.

ESA v tendru vybrala firmu Lunar Logistics Services, což je kosmický start-up se sídlem ve Francii, společně s partnerskou společností Astrobotic, což je přední hráč v oblasti lunární logistiky a kosmické robotiky. Součástí kontraktu je dohoda o letu LandCam-X na misi společnosti Astrobotic na Měsíc v roce 2024.

„LandCam-X je součástí širšího průzkumného záměru ESA, který zahrnuje vědu, technologie a služby, které rozšíří evropskou ekonomiku na osmý světový kontinent, na Měsíc,“ konstatuje ředitel pro pilotovaný a robotický průzkum ESA David Parker.

„Společnost Lunar Logistics Services je potěšená a hrdá, že ji ESA vybrala pro realizaci letu LandCam-X na Měsíc. Jde o zásadní mezník a úspěch pro společnost,“ říká zakladatel a prezident Lunar Logistics Services Philippe Watillon. „Zároveň věřím, že projekt představuje masivní průlom pro evropský kosmický sektor s historicky první dodávkou vybavení ESA na Měsíc prostřednictvím servisního kontraktu. Toto dláždí cestu pro komercionalizaci kosmického průzkumu v Evropě.“

„Jsme nadšeni, že můžeme pracovat pro Lunar Logistics Services a partnerskou organizaci Astrobotic a využít jejich služeb pro technologické vybavení LandCam-X. Získaná letová data budou klíčová pro pokrok v nových navigačních technologiích v Evropě. Tyto navíc budou mít mnohem blíže ke skutečnému letu,“ doplňuje projektová manažerka Landcam-X v ESA Bérengère Houdou.

„Společnost Astrobotic je potěšena, že byla vybrána ESA pro její historicky první kontrakt dodávky nákladu na Měsíc. Jde už o čtvrtou kosmickou agenturu, která si vybrala dopravní lunární služby Astrobotic. A zároveň jde o další mezník v našem cíli učinit Měsíc přístupnější,“ uzavírá ředitel Astrobotic John Thornton.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky