Přidej se k nové éře průzkumu jako astronaut ESA

Sdílet:


Po více než dekádě hledá Evropská kosmická agentura (ESA) nové astronauty, aby se přidali k největšímu dobrodružství lidstva ve prospěch celé Země.

Žádosti jsou přijímány od 31. března 2021 a webová stránka výběru astronautů ESA poskytuje vše, co potřebujeme vědět pro přípravu kvalitní přihlášky – a jak se pak kvalifikovat. Stránka je středobodem pro veškerý obsah týkající se výběru kosmonautů ESA a bude v rámci celé kampaně průběžně aktualizována. Příležitost stát se astronautem ESA je vzácná a vždy jde o přísný výběr. ESA zatím naposledy hledala kandidáty na pozice kosmonautů v roce 2008 a dosud uskutečnila jen tři výběry – včetně prvního v roce 1978.

Tentokrát je nová příležitost pro slibné astronauty díky uvedení nového projektu umožnění paraastronautů.

Podrobné detaily požadavků na výběr astronautů a projektu umožnění paraastronautů budou zveřejněny při otevření přihlašování. Přihlašování bude možné do 28. května 2021 a výstup celého klání bude oznámený v říjnu 2022.

Krom profesionálních astronautů, kteří projdou přípravou na dlouhodobé a komplexní kosmické mise a stanou se stálými zaměstnanci ESA, tak projekt proveditelnosti paraastronautů je celosvětovou premiérou, která má za cíl odstranit bariéry pro lidi s omezením, aby mohli uskutečnit profesionální kosmické mise.

Jedinci, kteří mají psychologické, kognitivní, technické a kvalifikační předpoklady k tomu, aby se stali astronauty, ale mají fyzické postižení, které je za normálních okolností omezuje z výběru zásluhou omezení daných současným kosmických hardwarem, jsou vyzváni k tomu, aby se přihlásili.

ESA spolupracuje s mezinárodními partnery a poskytovateli komerčních kosmických letů, aby vytvořila mnohem přístupnější prostředí a zajistila plnohodnotné mise astronautů se specifickým postižením na Mezinárodní kosmickou stanici, stejně tak s výhledem na Měsíc a Mars.

ESA hledá kandidáty z široké palety profesí a s rozmanitou historií, ale pro největší šance na úspěch je dobré seznámit se s minimálními požadavky.

K nim patří: být občanem členské země ESA nebo země přidružené, mít nejméně magisterský titul z přírodních věd, lékařství, techniky, matematiky nebo počítačových věd nebo mít titul coby zkušební testovací pilot a/nebo zkušební inženýr z oficiální experimentální školy testovacích pilotů. Kandidáti musí mít nejméně tři roky odpovídající profesionální zkušenosti po ukončení vysoké školy a hovořit plynule anglicky. Dobrá znalost dalšího cizího jazyka a každý další jazyk je výhodou.

Adepti nepotřebují být držiteli pilotní licence, ale musí doložit lékařský certifikát třídy 2 vydaný leteckým lékařem, který potvrzuje, že jsou ze zdravotního hlediska kvalifikováni na licenci soukromého pilota (PPL, Private Pilot License).

Astronautka ESA Samantha Cristoforettiová prošla úspěšně výběrem ESA 2008-09 a popisuje to, že se stala astronautem jako chvíli, kdy se „sen stal realitou“.

„Spojuje dohromady mnoho mých vášní: vědu a techniku, komplexní stroje, náročné pracovní prostředí, mezinárodní týmy, fyzickou zdatnost a záběr směrem k veřejnosti. A samozřejmě, občas se do práce vydáváte raketou!“

Kromě možnosti stát se astronautem je ovšem celá řada zajímavých povolání v kosmickém sektoru. ESA konstantně hledá odborníky na techniku, vědu, IT nebo obchodní služby do svých řad. Zjistěte, kterak se přidat k ESA, ať jste v kterékoliv fázi své kariéry. Podrobnější informace najdete na webu pracovních příležitostí ESA.

Jsi připraven vydat se na svoji cestu do vesmíru?

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky