Přeprogramovatelná družice OneSat směřuje k úspěchu

Sdílet:


Rodina geostacionárních softwarově definovaných družic OneSat úspěšně prošla svou první kvalifikační revizí.

První část kvalifikační revize projektu OneSat úspěšně demonstrovala zralost vývoje, takže je možné bezpečně pokračovat směrem k integraci satelitu.

OneSat nastavuje nové paradigma pro geostacionární telekomunikační družice využitím software, který dovoluje jejich přeprogramování přímo ve vesmíru. A také využitím běžně dostupných komerčních komponent.

Produktová řada družic OneSat je vyvíjena a ověřována v rámci partnerského projektu ESA Novacom ve spolupráci s francouzskou kosmickou agenturou CNES. Výrobcem je pak společnost Airbus, která má mnoho dodavatelů v osmi členských státech ESA.

Revize zejména potvrdila společnost Safran coby hlavního dodavatele elektrického pohonu. Také demonstrovala úspěšnou kvalifikaci nového regulátoru toku xenonu, který byl navržený a vyrobený v Advanced Space Technologies, což je dynamická firma z Německa spadající do kategorie malých a středních podniků.

Už dnes prodal Airbus sedm kusů družice OneSats různým zákazníkům – a o dalších prodejích jedná.

Kvalifikace družice řady OneSat bude dokončena systémovými testy na sestaveném satelitu.

ESA skrze Partnerský projekt (Partnership Project ESA) ve spolupráci s francouzskou kosmickou agenturou CNES pomáhá Airbusu a evropským partnerům formovat budoucnost geostacionárních družic. ESA a CNES úzce spolupracují s vývojovým týmem Airbusu využívající efektivního přístupu co-managementu, který je napojený na komerční „nejlepší praktiky“ (best practices), což maximalizuje přínosy pro průmysl.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky