Práce na vyklopení antény RIME na sondě JUICE pokračují

Sdílet:


Anténa radaru RIME pro nahlížení pod ledovou krustu měsíců planety Jupiter na sondě JUICE dosud nebyla vyklopena tak, jak bylo plánováno. V průběhu prvního týdne uvádění sondy do provozu se objevil problém s 16 metrů dlouhou anténou RIME (Radar for Icy Moons Exploration) bránící jejímu uvolnění z konzoly, která ji držela při startu.

Práce na uvolnění antény pokračují a týmy v řídicím středisku ESA v německém Darmstadtu mají – společně s vědeckými a průmyslovými partnery – v rukávu spoustu nápadů, kterak se s problémem vypořádat.

Anténa RIME vykazuje den ode dne více a více známek pohybu, které jsou pozorovatelné na snímcích z kamery JMC (Juice Monitoring Camera) na palubě sondy. Ta částečně zabírá radar a jeho uchycení. Anténa je nyní zpola vysunutá, ale stále schovaná. Aktuálně je rozložena z jedné třetiny své zamýšlené délky.

Hlavní hypotézou nyní je, že se zasekl malý jistící kolík, který brání uvolnění antény. V tomto případě je pouze otázkou několika milimetrů, než se podaří uvolnit zbytek radaru.

Existuje celá řada možností, kterak uvolnit důležitý přístroj ze současné polohy do pracovní. Mezi ně patří třeba zážeh motoru, který otřese celou sondou, po němž bude následovat série rotací. Ty změní polohu JUICE tak, že kritické místo nacházející se nyní ve stínu, bude vystaveno slunečním paprskům a zahřáto.

Sonda JUICE si jinak vede výtečně po úspěšném rozložení a zprovoznění pro misi kritických panelů slunečních baterií a středněziskové antény, stejně jako 10,6 m dlouhé tyče magnetometru.

Vzhledem k tomu, že dle letového plánu zbývají dva měsíce z plánovaného oživování sondy, mají týmy spoustu času na to, aby se dostaly k jádru problému nevyklopení antény RIME. Mezitím mohou pokračovat v práci na ostatních přístrojích, které mají za cíl zkoumat vnější části naší Sluneční soustavy.

Přístroj RIME představuje radar pro studium ledových měsíců planety Jupiter. Má sledovat jako jejich povrchové, tak i podpovrchové útvary až do hloubky 9 km.

Jde o jeden z deseti přístrojů na palubě sondy ESA JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer), které budou studovat obyvatelné světy kolem plynových obrů a vznik naší Sluneční soustavy.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky