Pokročilé sledování letounů přijde z vesmíru

Sdílet:


Zásluhou dohody mezi ESA a Spire Global, což je firma poskytující kosmická data, analýzy a služby, budou již brzy mít nezávislý dohled nad leteckým provozem družice.

Spire Global navrhne pokročilý sledovací systém pro leteckou dopravu, který využije konstelace družice pro monitorování letů v reálném čase, stejně jako představí technologický demonstrátor systému na oběžné dráze.

Systém pojmenovaný „Eurialo“ bude určovat přesnou pozici letounu metodou geolokace jeho rádiových signálů. To poskytne nezávislé vyhodnocení lokace letounu, což bude doplněk k dnešním sledovacím systémům. Ty jsou často závislé na hlášení z palub letadel, které je odvozeno od signálu z globálních navigačních družicových systémů (GNSS, Global Navigation Satellite System).

Projekt zajistí nejen spolehlivý a odolný dohled za účelem dokončení evropské komunikační, navigační a monitorovací infrastruktury, ale také podpoří evropské řízení letového provozu. To potřebuje odolnou kosmickou infrastrukturu na podporu bezpečného, udržitelného a efektivního leteckého provozu.

Eurialo by měl poskytovat nejpokročilejší a nejspolehlivější systém pro monitorování civilních letadel se schopností sledovat stroje ve vzduchu kdekoliv na světě od startu až do přistání.

Spire vytvoří předběžný návrh projektu operační družicové konstelace, stejně jako navrhne, nasadí a bude provozovat demonstrační misi, která prokáže funkčnost služby a kritických technologií.

Společnost bude stát v čele konsorcia, v němž je i European Satellite Services Provider. Tato organizace zajišťuje pro letadla komunikaci, navigaci a sledovací služby.

Generální ředitel společnosti Spire Global uvedl: „Kosmické sledování letadel a geolokace jsou budoucností řízení letového provozu k zajištění bezpečného a udržitelného cestování na globální úrovni. Jsme potěšeni z toho, že jsme byli vybráni ESA k vedení vývoje unikátního leteckého demonstrátoru svého druhu, který bude těžit z našich více než 500 let družicového provozu ve vesmíru a znalostí v rádiových technologiích.“

Ředitel konektivity a bezpečné komunikace v ESA Javier Benedicto doplňuje: „ESA má za sebou dlouhou historii podpory společností, které využívají družice ke zlepšení letecké bezpečnosti a zvýšení udržitelnosti, což zajišťuje evropskou nezávislost a zlepšuje životy Evropanů tvorbou pracovních míst a prosperity. Společně se Spire Global a její silnou tradicí ve vývoji špičkových družicových systémů připravíme demonstrační systém, který přinese revoluci v řízení letového provozu a monitorování letadel pro bezpečnější nebe.“

Projekt Eurialo je financovaný především Německou letecko-kosmickou agenturou (DLR, Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt). Spire skrze svoji nově založenou německou pobočku plánuje otevřít kancelář v Mnichově, která rozšíří globální záběr firmy na devět kanceláří v šesti zemích.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky