Počítačové hry, ESA a Gamescom

Sdílet:


Více než 265 tisíc návštěvníků zamířilo na konci srpna do německého Kolína nad Rýnem na Gamescom. To je celosvětově největší akce pro fanoušky počítačových her. Kromě nejnovější herních novinek dostali možnost zjistit, že ESA a herní svět mají hodně společného.

Jako vždy, byla nejočekávanější částí celého Gamescomu velká show hned na zahajovací noci. Na ní byly představeny různé herní novinky. Kromě velké účasti přímo na místě konání ji online sledovalo 12 milionů lidí z celého světa.

Tento rok mělo zahájení i velmi speciálního hosta, který představil ESA. Byla jím astronautka Samantha Cristoforettiová. Přímo z paluby Mezinárodní kosmické stanice pogratulovala a poděkovala lidem z herního průmyslu za inspiraci mladých lidí k prozkoumávání vesmíru.

Gamescom 2022 zaznamenal dosud největší zastoupení ESA na veletrhu. Kromě videovystoupení Samanthy Cristoforetti na hlavní scéně měla ESA i stánek v hale nabízející nové možnosti mladým studentům, a také přispěla do konferenční části programu prezentací, která ukázala, jak hraní podporuje vesmírné mise ESA.

Vedoucí kanceláře značek a partnerství v ESA Emmet Fletcher popsal, jak Gamescom nabízí příležitosti možnost pro sdílení aktivit ESA s širším publikem. „Hry mají moc umožnit každému zažít svět ESA. Jako takové je přirozené, že hraní her a průzkum vesmíru jdou tak dobře dohromady,“ konstatoval.

Úzké propojení mezi herními světy a skutečnými vesmírnými misemi ESA bylo předmětem prezentace Lionela Ferryho, zakladatele XR-Lab ESA v Evropském středisku kosmonautů v Německu. Vysvětlil publiku, skládajícího se z herních profesionálů, jak technologie a techniky z průmyslu počítačových her pomáhají ESA při průzkumu vesmíru.

Jedním z příkladů bylo, jak se virtuální realita používá pro simulace, které pomáhají kosmonautům připravit se na mise. Dalším převzatým prvkem z herního světa je využití zpětné vazby od herních ovladačů. Tato technologie poskytuje zpětnou vazbu prostřednictvím hmatu a ESA ji využívá k ovládání robotických roverů a manipulátorů.

Stánek ESA v hale pak lákal na pracovní příležitosti, což zaujalo fanoušky her všech věkových kategorií. Návštěvníci si vyzkoušeli speciálně upravenou verzi technologie virtuální reality, kterou ESA používá k výcviku kosmonautů.

Vedoucí oddělení náboru talentů v ESA Lucy van der Tasová uvedla, že hraní her je skvělým způsobem, jak oslovit novou skupinu talentovaných jedinců. Dodala: „Po Gamescomu chodí venku mnohem více lidí, kteří si nyní uvědomují, že ESA by mohla být tím správným místem i pro ně.“

ESA má zavedená partnerství s vývojáři her a nadále nabízí odborné znalosti a aktiva, která jsou přínosem pro jejich podnikání a zpětně zlepšují i znalosti ESA. Emmet Fletcher na otázku ohledně úspěchu Gamescomu 2022 odpověděl, že je to skvělá příležitost pro zvýšení povědomí vývojářů o zdrojích ESA, které mají k dispozici, včetně různých snímků, modelů, dat nebo odborníků.

Pokud jste také fanoušky počítačů a her, sledujte dále vzrušující novinky o ESA – a samozřejmě i o připravovaných hrách!

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky