Oznámení příležitosti pro let nákladů na zařízení ESA Space Rider

Sdílet:


ESA nabízí příležitost poslat rozličná zařízení na oběžnou dráhu na palubě prvního návratového letu – a pak i při dalších misích – na vícenásobně použitelném zařízení Space Rider. Zájemci by měli předložit své návrhy ESA do 30. listopadu.

Space Raider má plánovanou premiéru na rok 2023. Startovat bude na raketě Vega-C, přičemž poskytne prostor pro celou řadu aplikací, jejich lety do různých výšek nebo na dráhu s rozmanitými sklony. ESA nyní vydala Oznámení o příležitosti (Announcement of Opportunity) pro tyto mise bez omezení státní příslušnosti pro komerční nebo vládní zákazníky.

Vědecké pokusy v mikrogravitaci pro farmacii a biologii jsou klíčovým příkladem služeb nabízených zařízením Space Rider.

Mezi další příklady patří orbitální demonstrace a ověření technologií pro aplikace, jako je robotika, přístroje pro dálkové sledování Země, monitorování přírodních katastrof nebo inspekce družic.

Je zde také příležitost pro firmy z nekosmického sektoru, které tak mohou těžit z aktivit v kosmické oblasti.

Space Rider má rozměr zhruba dvou minivanů. Jeho návratový modul obsahuje víceúčelový nákladový prostor, který nabízí 1200 litrů objemu pro až 600 kg nesených zařízení.

Náklad je integrovaný do víceúčelového nákladového prostoru v návratovém modulu, kde jsou standardizovaná, leč přizpůsobitelná rozhraní. Návratový modul ve spolupráci s orbitálním modulem AVUM zajišťuje tepelnou regulaci, řízení, předávání dat a kompletní telemetrii během misí, které by měly trvat až dva měsíce. V případě potřeby je možné uvažovat i o delších.

S pomocí telemetrie Space Rideru bude možné nahrávat a stahovat příkazy plus data na každém obletu Země.

Po dokončení mise se Space Rider vrátí na Zemi s neseným vybavením bezpečně uloženým v nákladovém prostoru. Po vstupu do zemské atmosféry přistane Space Rider na evropském území. Stroj následně projde údržbou, aby mohl být znovu použitý pro další let.

Space Rider od ESA nabízí dostupný nezávislý opakovaně použitelný komplexní dopravní systém pro rutinní lety na nízkou oběžnou dráhu a návrat z ní. V současnosti se zvažují různá místa přistání: Kourou (Francouzská Guayana), ostrov Santa Maria v Azorském souostroví (Portugalsko) a několik míst v Itálii.

Zájemci o využití nabízené služby by se měli registrovat u ESA skrze portál esa-star, na němž také mohou vyjádřit svůj zájem. Informace o tom, kterak se u ESA registrovat a jak funguje portál esa-star jsou k dispozici (anglicky) v sekci How to do na portálu Business with ESA.

Další informace o tomto Oznámení příležitosti jsou dostupné na „Interact 8“ v registraci ESA-star. Zaregistrujte se a získáte tak přístup k detailnějším informacím.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky