Optické linky nabídnou bezpečně spojení pro pasažéry letadel

Sdílet:


Cestující v letadlech budou schopni se bezpečně propojit se svými rodinami nebo kolegy na Zemi pomocí sofistikovaných laserových systémů.

Prototyp laserového komunikačního terminálu pro demonstraci této vize je v současnosti vyvíjený výrobcem družic Airbus, který pracuje ruku v ruce s nizozemskou organizací pro aplikovaný vědecký výzkum (TNO).  Projekt je spolufinancován Airbusem, TNO a Nizozemskou kosmickou kanceláří.

Práce je součástí programu ESA pro bezpečné komunikační technologie využívající laser, které jsou známé jako „ScyLight“ a míří do oblasti optické i kvantové komunikace.

Optické komunikační technologie, které využívají lasery, nabízejí bezkonkurenční rychlosti přenosu, bezpečnost dat a odolnost, přičemž mají potenciál vnést do družicové komunikace skutečnou revoluci.

Optická komunikace je nesmírně obtížná na odposlouchávání, protože ve srovnání třeba s rádiovými frekvencemi používá mnohem užší paprsek.

Demonstrátor laserového komunikačního terminálu vyvinutý Airbusem a jeho partnery bude navržený, vyrobený a v laboratorních podmínkách otestovaný před koncem roku 2021.

V roce následujícím bude systém označovaný UltraAir instalovaný na pozemní optickou sledovací stanici na španělském Tenerife. Zde dojde k otestování komunikačního spojení s laserovým terminálem na palubě telekomunikační družice Alphasat, která se nachází na geostacionární oběžné dráze ve výšce 36 tisíc kilometrů nad rovníkem.

Pro finální ověření bude demonstrátor UltraAir integrovaný do letadla pro operační zkoušky. Stane se tak někdy v polovině roku 2022.

Technologický demonstrátor vydláždí cestu pro budoucí produkt UltraAir, který může dosáhnout přenosové rychlosti několik gigabitů za sekundu a nabízet technologii pro rušení, stejně jako nízkou pravděpodobnost odposlechu.

Z dlouhodobého hlediska umožní zařízení cestujícím v letadlech využívat vysokorychlostní datové spojení s pomocí pokročilejších verzí systému EDRS (European Data Relay System), který je též známý jako „kosmická datová dálnice“.

Aktuálně je EDRS navržený ke zrychlení předávání informací z družic na nízkých oběžných drahách do pozemních středisek. Využívá laserového spojení k přenosu dat do Evropy v téměř reálném čase.

EDRS je nezávislý evropský družicový systém a zároveň partnerský projekt mezi ESA a Airbusem. Jde o součást úsilí ESA spojit průmysl kolem velkých kosmických programů, podpořit vývoj technologií a získat co největší ekonomický přínos.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky