Observatoř Euclid: příprava na start

Sdílet:


Mise ESA Euclid se připravuje na start na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX z kosmodromu na floridském mysu Canaveral. Jako termín startu byla vybrána sobota 1. července 2023.

Mezi 23. a 28. červnem byla observatoř Euclid instalována na adaptér rakety Falcon 9, zapouzdřena do aerodynamického krytu nosiče a následně dopravena na startovací komplex SLC-40 (Space Launch Complex).

Cílovou destinací mise Euclid je Lagrangeův bod L2 v soustavě Země-Slunce: rovnovážný bod, kde se vyrovnávají síly obou těles. Je zhruba 1,5 mil. kilometrů od Země (cca čtyřnásobek vzdálenosti Země-Měsíc) ve směru od Slunce. Představuje ideální místo pro kosmické teleskopy věnující se astronomickým pozorováním.

Po měsíc trvající cestě dosáhne observatoř Euclid svého pozorovacího místa v blízkosti bodu L2. Následovat bude intenzivní dvouměsíční fáze testování a kalibrace vědeckého vybavení – a příprava na rutinní pozorování. Poté už se Euclid bude věnovat pozorování třetiny oblohy s bezprecedentní přesností a citlivostí. Předpokládá se, že tak bude činit šest let.

Mise Euclid má odhalit dvě záhadné komponenty našeho vesmíru: temnou hmotu a temnou energii. Pochopení rolí těchto enigmatických entit nám pomůže odpovědět na základní otázku: z čeho se vesmír skládá?

Observatoř Euclid vybavená pokročilým teleskopem a inovativními optickými plus infračervenými přístroji bude pozorovat miliardy galaxií do vzdálenosti deseti miliard světelných let. Má za cíl vytvořit největší a nejpřesnější trojrozměrnou mapu vesmíru.

Rozsáhlá a podrobná mapa extragalaktické oblohy odhalí, kterak je hmota distribuována v obrovských vzdálenostech vesmíru a jak se měnila v průběhu času jeho expanze. To vědcům dovolí více se dozvědět o roli gravitace a určit vlastnosti temné hmoty i energie. A tím uchopit jejich nepolapitelnou povahu.

Euclid je evropská mise, kterou za pomoci NASA postavila a bude provozovat ESA. Konsorcium Euclid je zodpovědné jak za poskytnutí vědeckých přístrojů, tak za analýzu získaných dat. Jako hlavního dodavatele družice vybrala ESA firmu Thales Alenia Space, přičemž přístrojový modul dodala Airbus Defence and Space. NASA poskytla detektory pro spektrometr NISP (Near-Infrared Spectrometer and Photometer). Euclid je mise střední třídy v rámci programu ESA Kosmická vize (Cosmic Vision).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky