Nový podcast ESA se věnuje historii kosmických letů v Evropě

Sdílet:


Přidejte se ke kosmonautům a dalším odborníkům na jejich úžasné cestě historií evropských kosmických letů v nejnovější sérii podcastů ESA (ESA Explores Time and Space).

Podcast odstartoval v polovině září pro všechny hlavní platformy: počítá se s tím, že další epizody budou následovat v pravidelných měsíčních intervalech.

První epizoda se věnuje sovětským misím Interkosmos, a to v podobě rozhovoru s prvním rumunským kosmonautem Dorinem Prunariem. Další epizody se budou zabývat podílem ESA na programu kosmických raketoplánů NASA, na Mezinárodní kosmické stanice a budoucím směrováním Evropy ve vesmíru. A to krom mnoha dalších témat.

Moderátorka podcastů Ally Koehlerová říká, že série má za cíl říci příběhy evropských kosmických letů, které mohou být méně známé a které mohou zaujmout širší posluchačské publikum informování o lidském aspektu kosmických letů.

„Mnoho fascinovaných a zapálených lidí nás dostalo tam, kde jsme dnes,“ říká Ally Koehlerová. „Tento podcast představuje odkrytí jejich unikátních zkušeností, s nimiž se já, můj spolumoderátor Stephen Ennis a naši posluchači dozvíme více o evropských výpravách mimo Zemi.“

První zpovídaný v celé sérii Dorin Prunariu je přesně takovouto osobností. Coby jeden ze sedmi Evropanů, kteří letěli v rámci programu Interkosmos, se svěřuje třeba s tím, že proces jeho výběru byl v mnohém odlišný od toho dnešního.

Hovoří také o tajnůstkářství, které obklopovalo sovětské kosmické lety: včetně toho, že je opravdu nejbližší přátelé a rodina věděli, že je v přípravě na let do vesmíru – až do okamžiku, kdy dosáhl oběžné dráhy.

„Jen několik dní před naším letem bylo v Rumunsku oznámeno, že společná rusko-rumunská posádka poletí do vesmíru,“ vysvětluje. „V té době měli Rusové systém, že informovali veřejnosti o novém letu až ve chvíli, kdy kosmická loď jednou obletěla Zemi a kdy si byli jistí, že je všechno v pořádku.“

A to je jen jeden z příběhů, které se v epizodě objevují. Další epizoda podcastu se zaměří na evropskou roli při vývoji vícenásobně použitelné modulární vědecké laboratoře Spacelab, která létala na raketoplánech NASA a kterou se proletěl první kosmonaut ESA (a zároveň druhý Němec, který se vydal do vesmíru) Ulf Merbold.

„ESA Explores Time and Space“ následuje po pilotní sérii ESA Explores, která se zaměřila na kosmonauta ESA Lucu Parmitana a jeho misi Beyond na Mezinárodní kosmickou stanici. Doplnila ji pak řada epizod o kosmické bezpečnosti.

Všechny předchozí epizody, stejně jako první z celé nové série, jsou k dispozici k poslechu a ke stažení skrze Podbean, Spotify, Google Podcasts, iTunes, Stitcher, Overcast, SoundCloud a mnoho dalších podcastových platforem.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky