Nový mezník pro stanici Gateway: život v modulu Lunar I-Hab

Sdílet:


Obytný modul Lunar I-Hab, který bude evropským příspěvkem k chystané stanici Gateway na lunární oběžné dráze, nedávno prošel kritickými zkouškami, které měly zkoumat a zlepšovat podmínky pro život v něm.

Astronauti ESA a NASA spolupracovali s firmou Thales Alenia Space, aby v Turíně (Itálie) vyhodnotili ergonomiku a obyvatelnost modulu Lunar I-Hab. Mezník, který je označovaný jako Human-in-the-Loop (HITL), je kritickým krokem během návrhu a vývoje modulu. Spolupráce je součástí programu Artemis, jehož je ESA klíčovým partnerem.

Testy HITL zahrnovaly účastníky, kteří simulovali operační aktivity v maketě modulu ve skutečné velikosti. Hlavním cílem bylo vyhodnocení dostupnosti prvků a osobní manévrovatelnosti v modulu.

Zpětná vazba od astronautů pomůže inženýrům firmy Thales Alenia Space uskutečňovat informovaná rozhodnutí, identifikovat potenciální problémy, nalézt vylepšení, dále pak vyhodnotit efektivitu, bezpečnost a přijatelnost návrhu v souladu s požadavky na systém.

Do těchto důležitých testů se za kosmické agentury zapojil astronaut ESA Luca Parmitano a NASA Stanley Love. Jejich rozsáhlé zkušenosti s předchozími misemi na Mezinárodní kosmickou stanici přinesly neocenitelnou zpětnou vazbu. Pomohou tak firmě Thales Alenia Space lépe pochopit, kterak organizovat zajištění životních podmínek nebo všední provoz uvnitř modulu Lunar I-Hab.

Pestrý tým Thales Alenia Space, v němž nechyběli systémoví inženýři, specialisté na konfiguraci, inspektoři kvality, technici provozu nebo údržby, bezpečnostní specialisté nebo integrační či testovací technici, úzce spolupracoval se zástupci ESA a NASA.

Přítomnost dvou členů nové generace astronautů ESA, Rosemary Cooganové a Marcuse Wandta, vyzdvihla důležitost lidského faktoru při těchto testech.

Maketa modulu Lunar I-Hab bude zapojena do návrhové fáze až do kritické revize návrhu systému (System Critical Design Review). To je další mezník, který konsoliduje návrh a znamená počátek montáže, integrace a ověřování. Poté bude model vylepšen, aby se zpřesnila jeho věrnost a obsahoval více systémů. Pak bude moc simulovat i komplexnější operace.

Díky nově dosaženému mezníku je další krok v průzkumu kosmického prostoru a evropský příspěvek k návratu lidstva na Měsíc zase o něco reálnější.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky