Nové středisko kyberbezpečnosti bude střežit zdroje a mise ESA

Sdílet:


ESA vytváří nové středisko pro kybernetickou bezpečnost, které bude strážit všechny systémy agentury proti vnějším zásahům. Chráněná bude infrastruktura na celém světě i družice na oběžných drahách.

Kosmická infrastruktura je čím dál kritičtější pro evropskou ekonomiku a společnost – a protivníci si toho všímají. Zajištění „kybernetické odolnosti“ našich vesmírných i pozemních systémů se tak stalo součástí každodenní práce ESA.

Nové středisko ESA C-SOC (Cyber-Security Operations Centre) bude uvedeno do provozu v roce 2024. Bude poskytovat široké kybermonitorovací a řídicí kapacity pro ESA, která podepsala smlouvu s devatenácti evropskými společnostmi pod vedením firmy Leonardo z Itálie na návrh, implementaci, stavbu, ověření a provozu C-SOC. A to pod technickou zodpovědností ESA Security Office.

„Středisko C-SOC bude v Evropě představovat unikátní kapacitu, která zajišťuje preventivně-reaktivní bezpečnostní opatření ESA,“ uvádí vedoucí Security Office ESA Massimo Mercati.

Pověřený ředitel divize kybernetické bezpečnosti ve společnosti Leonardo Tommaso Profeta k tomu dodává: „Jakožto mezinárodní společnost zaměřená na řízení technologií pro bezpečnost strategických zdrojů jsme hrdí na to, že jsme schopni dát naše znalosti do služeb ESA pro ochranu kosmických zdrojů a systémů v oblastech utajení, integrity a dostupnosti.“

Ustanovení C-SOC je v souladu a Agendou 2025 generálního ředitele ESA Josefa Aschbachera, která zdůrazňuje narůstající důležitosti kybernetické bezpečnosti pro evropské kosmické zdroje. To proto, aby občané mohli bezpečně spoléhat na systémy a služby, které umožňují.

Pracujíce na základě distribuované architektury bude nové C-SOC schopné poskytovat odolné a zálohované bezpečné pokrytí celé infrastruktury ESA, monitorovat její zranitelnosti 24 hodin denně 365 dní, na tyto problémy reagovat – a také zvyšovat bezpečnost pro členské a partnerské státy ESA.

C-SOC bude mít uzly and spojení distribuovaná napříč všemi hlavními středisky ESA, což dovolí rozložit spojení po celém evropském území. K tomu budou v případě potřeby nasazeny mobilní stanice C-POP (Cyber Portable Operational Platforms). Jejich účelem bude rozšířit ochranu na partnery zapojené do misí ESA.

Vývoj C-SOC je podporovaný skrze volitelný program ESA GSTP (General Support Technology Programme), který spolupracuje s evropským průmyslem na proměně slibných technických konceptů do širokého spektra využitelných produktů.

Středisko je zakládáno souběžně s dalšími kyberbezpečnostními opatřeními. A to včetně SEC (Security Centre of Excellence), což jsou zařízení doplňující kapacity špičkového týmu ESA CCERT (Computer and Communications Emergency Response Team).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky