Nové partnerství inspiruje konkurenční inovaci

Sdílet:


Ve vývoji je nová plně překonfigurovatelná softwarově definovaná standardizovaná družice pro komerční telekomunikační trh. Vzniká v rámci nového partnerského programu mezi výrobcem Thales Alenia Space a ESA.

Space Inspire je nová produktová řada pro geostacionární družice, která umožní zákazníkům bezprecedentní flexibilitu pro videopřenosy a služby vyžadující širokopásmové připojení pouhým překonfigurováním mise a služeb přímo na oběžné dráze.

ESA podepsala kontrakt s firmou Thales Alenia Space na vývoj a kvalifikaci evropských subsystémů a vybavení pro produktovou řadu Space Inspire, a to ve spolupráci s francouzskou kosmickou agenturou CNES.

V partnerském projektu nazvaném „Novacom II“ byla dohoda kvůli pandemii dojednána pomocí teleworkingu a vzdálených schůzek. Dotažení jednání do vítězného konce jasně ukazuje na silný zájem všech stran a na schopnosti partnerského projektu ESA spojit průmysl kolem velkých programů, dosáhnout výrazných kroků zvyšujících konkurenceschopnost a majících ekonomické dopady.

Novacom II je část programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems), který byl odsouhlasený na zatím poslední ministerské radě v listopadu 2019. Podobně jako další partnerské projekty, tak i tento by měl vytvářet mimořádný přínos investováním do evropského průmyslu a do členských států ESA.

K novému partnerskému projektu se dosud přidalo devět členských států ESA, přičemž další by se měly zapojit zanedlouho. Tím v podniku podpoří svůj průmysl.

„Jsme rádi, že jsme mohli sledovat rozjezd naší produktové řady Space Inspire, a to díky partnerství a silnému zapojení všech průmyslových a agenturních týmů. Spojení extrémně vysoké kapacity, unikátních schopností, možnosti překonfigurace na oběžné dráze a flexibilního pokrytí – to vše znamená, že řešení je perfektně připraveno uspokojit očekávání operátorů na neustále se vyvíjejícím telekomunikačním trhu,“ uvádí výkonný viceprezident pro telekomunikace v Thales Alenia Space Marc-Henri Serre.

Ředitelka orbitálních systémů v CNES Caroline Laurent k tomu dodává: „Space Inspira je založeno na pokročilých technologiích jak v případě neseného zařízení, tak v případě hostitelské platformy. Nese přitom v sobě důležitý otisk Francie.“

Ředitel telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viau doplňuje: „Další generace družic vyrobených jako součást projektu Space Inspire bude schopná se prakticky okamžitě adaptovat na požadavky zákazníků. ESA je hrdá, že může podporovat evropský a kanadský průmysl při vývoji inovativních družic pro konkurenceschopný globální telekomunikační trh. Gratuluji všem týmům Thalesu, CNES a ESA za jejich těžkou práci a těším se na úspěch tohoto projektu!“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky