Nová jména pro program stanice Gateway

Sdílet:


ESA dala nová jména svým klíčovým podílům týkajícím se lunární stanice Gateway. Ta se stane první pilotovanou kosmickou stanicí v blízkosti Měsíce.

Gateway se stane útočištěm těch nejvzdálenějších kosmických misí, o jaké se kdy lidstvo pokusilo. Zatímco Mezinárodní kosmická stanice krouží na oběžné dráze Země, Gateway se bude nacházet až u Měsíce. Bude místem vědeckého výzkumu pro potřeby pronikání do hlubin vesmíru, inkubátorem technologického vývoje a prostorem pro realizaci demonstračních experimentů, stejně jako nástupním místem pro expedice na lunární povrch a dále.

ESA se bude podílet na trojici klíčových prvků stanice Gateway; tyto byly dosud známé jako I-Hab, ESPRIT Refuelling Module (ERM) a ESPRIT HALO-Lunar Communication System (HLCS). Nyní ovšem byly přejmenovány na Lunar I-Hab, Lunar View a Lunar Link.

Lunar I-Hab

Dosud nesl modul stanice Gateway název I-Hab, nově se bude jmenovat Lunar I-Hab. A to proto, aby jeho jméno ladilo s budoucími na lunární průzkum zaměřenými misemi. Hermetizovaný obytný modul bude poskytovat základní životní prostor pro astronauty mířící na stanici Gateway, dále místo pro provádění experimentů a stykovací uzly pro připojování návštěvnických lodí. Společně s modulem NASA HALO (Habitation and Logistics Outpost) nabídne dostatek prostoru pro pobyt čtyř astronautů po dobu až tří měsíců.

Lunar View

Dříve byl známý jako ERM, nově se jmenuje Lunar View. Název upozorňuje na význačnou vlastnost tohoto modulu: okna, která nabídnou dechberoucí pohledy na vesmír či lunární povrch. Navíc bude poskytovat další stykovací uzly pro další kosmické lodě, bude schopný zajišťovat doplňování pohonných hmot na stanici Gateway, bude se přes něj na její palubu dopravovat přivezený náklad, stejně jako poskytne skladovací prostor.

Lunar Link

Systém ESPRIT HLCS byl přejmenovaný na Lunar Link, což má zdůraznit jeho kritickou roli v zajištění telekomunikačních služeb pro stanici Gateway. Lunar Link bude poskytovat komunikační služby mezi stanicí a objekty na Měsíci nebo v jeho okolí. Půjde třeba o rovery, výsadkové moduly nebo družice. Systém bude umístěný na modulu NASA HALO.

Směrem k Měsíci

Stanice Gateway bude sestavena v průběhu této dekády. Jde o součást programu Artemis, což je mezinárodní projekt ESA, NASA, kanadské CSA, japonské JAXA a MBRSC (Spojené arabské emiráty).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky