Muninn: začala první kosmická mise astronauta ESA Marcuse Wandta

Sdílet:


Kosmická loď Dragon s projektovým astronautem ESA Marcusem Wandtem a jeho kolegy Michaelem Lópezem-Alegríou, Walterem Villadeim a Alperem Gezeravcım se v sobotu 20. ledna připojila v 10:57 h GMT (11:57 h středoevropského času) k Mezinárodní kosmické stanici.

Kvarteto astronautů tvoří misi Axiom 3 (Ax-3), přičemž na oběžné dráze bude žít a pracovat zhruba dva týdny. Mise Marcuse Wandta se jmenuje Muninn.

Posádka strávila zhruba 36 hodin cestou na kosmickou stanici poté, co odstartovala ze čtvrtek 18. ledna ve 21:49 h GMT (22:49 h středoevropského času, 16:49 h času místního). Marcus Wandt se stal pátým astronautem ESA, který se vydal na oběžnou dráhu v kosmické lodi Dragon. V posádce zastává roli letového specialisty.

Marcus Wandt je prvním z nové generace evropských astronautů, který se vydal na kosmickou cestu. Zároveň je prvním, který využívá možnosti komerčního letu se společností Axiom Space. A také je druhým švédským občanem, který se podíval na oběžnou dráhu.

„Jsem nekonečně vděčný a dojatý všemi, kdo společně pracovali na tom, aby se tato mise mohla stát realitou. Chtěl bych poděkovat ESA za jasnou vizi a za vytvoření cesty pro posílení evropské přítomnosti ve vesmíru s pomocí Švédska a Axiom Space,“ uvedl Marcus Wandt v den startu.

Jakožto projektový astronaut má Mracus Wandt svoji práci v ESA spojenou s konkrétní letovou příležitostí v rámci termínem pevně daného kontraktu.

Dva Skandinávci na orbitě

Mise Muninn oficiálně začala, když „beztížný“ Marcus Wandt vstoupil průlezem do modulu Harmony kosmické stanice. Stalo se tak krátce po připojení, v sobotu ve 12:16 h GMT (13:16 h středoevropského času).

Název mise Muninn pochází z norské mytologie, kde dva havrani – Muninn a Huginn – doprovází boha Odina. Podle legendy slouží havrani jako poslové a rádci svého boha, neb sdílí vše, co vidí a slyší. Huginn je přitom jméno mise dánského astronauta ESA Andrease Mogensena.

Právě Andreas Mogensen, který je v současnosti velitelem ISS, přivítal na palubě Marcuse Wandta. Je to poprvé, co jsou ve vesmíru společně dva Skandinávci. Zde získávají nové znalosti, vytváří přínos lidem na Zemi a připravují půdu pro budoucí kosmický průzkum.

Mise plná aktivit

Marcus Wandt bude věnovat většinu svého času v kosmu vědeckým aktivitám a technologickým demonstracím, které mají potenciál změnit náš způsob života a práce na Zemi. Dohromady provede přibližně dvacet experimentů a zapojí se do pěti vzdělávacích programů na ISS. Program mise Muninn je plný evropského výzkumu a nových experimentů připravených Švédskou kosmickou agenturou. Jejich záběr je různý od studií návrhů budoucích kosmických obytných modulů přes sledování změn buněčných struktur až po vliv mikrogravitace na geny.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky