Motor na tuhá paliva P120C vyvinutý ESA jde do výroby

Sdílet:


Již brzy rozšíří rodinu nosných raket operujících z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně rakety ESA Ariane 6 a Vega-C. Tím Evropa získá nové možnosti, kterak posílat svá zařízení do kosmického prostoru. Přitom motor P120C, který najde uplatnění na Ariane 6 i na Veze-C, již brzy vstoupí do operačního provozu právě premiérovým letem nosiče Vega-C.

Písmeno „C“ je přitom z anglického „Common“ (Společný), protože P120C bude využitý jako první stupeň nosiče Vega-C a dva nebo čtyři budou sloužit též jako pomocné motory Ariane 6. Úspěšně vyvinout motor schopný použití na dvou odlišných nosičích je zásadním úspěchem evropského průmyslu. Tento přístup snižuje náklady na vývoj, přináší výhody z rozsahu výroby a vytváří možnost případného rozšíření produkce.

Motor P120C je nový „tažný kůň“ mezi evropskými motory na tuhé pohonné látky. P120C bude pracovat přibližně 130 s, během nichž spotřebuje 142 t pohonných hmot a vygeneruje tah 4500 kN. Byl vyvinutý společností Europropulsion, která je společným podnikem firem Avio a ArianeGroup.

Motor P120C je 13,5 m dlouhý a má průměr 3,4 m. Jeho 25 cm silný monolitický plášť je vyrobený firmou Avio z Itálie z uhlíkového kompozitního materiálu. Společnost ArianeGroup z Francie pak vyvinula pokročilou trysku P120C. Firma Nammo z Norska zase dodala zapalovač. Efektivní výrobní metody zkrátily produkční cykly a optimalizovaly cenu.

Už nyní se přitom pracuje na silnější verzi motoru P120C+, která bude mít vyšší výkon a bude konkurenceschopnější. Má tak lépe odpovídat budoucím institucionálním a komerčním potřebám.

Motor P120C+ ponese navíc 14 t tuhých pohonných látek v plášti prodlouženém o metr. Díky tomu budou rakety Ariane 6 a Vega-C konkurenceschopnější a univerzálnější, navíc se rozšíří možnosti jejich misí. Tento nový motor nahradí P120C na obou nosičích.

Plán na P120C+ bude součástí návrhu předloženého ke zvážení na radě ESA na ministerské úrovni v roce 2022.

„Motor P120C na tuhé pohonné látky umožní jak Ariane 6, tak nosiči Vega-C odpoutat se od Země. S motorem P120C+ ještě více naroste nosnost a cenová efektivita obou systémů. Tím výrazně rozšíříme dopravní služby pro evropské institucionální mise,“ komentuje ředitel kosmické dopravy v ESA Daniel Neuenschwander.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky