Po měsících důkladných testů majících zajistit, že bude vytvářet pouze prvotřídní data o kvalitě ovzduší na celém světě, byl nový přístroj Sentinel-5 systému Copernicus dodaný do továrny firmy Airbus ve Francii, kde bude instalovaný na první družici MetOp druhé generace (MetOp Second Generation, MSG).
Sentinel-5 není družicí v tradičním slova smyslu, ale je to mise systému Copernicus, která se bude nacházet na meteorologické družici MSG typu A. První z nich by měla být vypuštěna v roce 2025.
Úkolem mise Sentinel-5 je měřit rozložení atmosférických stopových plynů jako je ozón, oxid dusičitý, oxid siřičitý, formaldehyd, glyoxal, oxid uhelnatý a metan, stejně jako aerosoly.
Tyto plyny mají vliv nejen na vzduch, který dýcháme, ale také na naše klima.
Sentinel-5 následuje po mimořádně úspěšné misi Sentinel-5 Precursor, která poskytuje bohatá data týkající se kvality ovzduší od svého startu v roce 2017.
Zatímco družice MSG jsou navržené k tomu, aby obíhaly kolem Země v relativně nízké výšce, tak satelity MTG-S (Meteosat Third Generation Sounder) budou operovat s misí Sentinel-4 na geostacionární oběžné dráze. Sentinel-5 s šířkou záběru 2700 km nabídne plné globální pokrytí každý den.
K realizaci mise obsahuje přístroj Sentinel-5 pět optických spektrometrů analyzujících sluneční světlo odrážené Země. Pracují v širokém spektrálním pásmu od ultrafialového až po krátkovlnné infračervené, což dovoluje detekovat a měřit širokou paletu různých plynů.
Přístroj také nabídne velmi jemné prostorové rozlišení: typicky 7,5 km. To je klíčové pro přesné monitorování kvality ovzduší nad velkými městy a pro přesné určení zdrojů emisí.
Nyní byl tedy přístroj Sentinel-5 bezpečně odeslaný z Rutherford Appleton Laboratory ve Velké Británii, kde byl testovaný a kalibrovaný, do firmy Airbus v Toulouse. Zde jej technici připojí a znovu otestují na družici MetOp Second Generation-A1. Předpokládá se, že tento úkon zabere zhruba měsíc času.
Manažer programu Sentinel-5 v ESA Didier Martin k tomu uvádí: „Jsme nadšení z toho, že jsme prošli důležitým mezníkem, který je významným krokem vpřed při realizaci mise a jejího hlavního cíle. Tím je dodání klíčových dat pro předpovědi kvality ovzduší, monitorování klimatu a mnoho dalšího.“
„Rádi bychom poděkovali všem zapojeným týmům za jejich těžkou práci. Teď už budeme sledovat připojení Sentinelu-5 na družici MetOp Second Generation-A1 v Airbusu v Toulouse.“
„Společnost Airbus v Německu stála v čele konsorcia, které tvořilo více než 45 firem ze 13 evropských zemí. Bez nich by nebyl možný vývoj a stavba této mise programu Copernicus.“
Jakmile bude přístroj Sentinel-5 vypuštěný na heliosynchronní dráhu na palubě družice MetOp-SG-A1, tak si jeho provoz převezme organizace Eumetsat (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites). Ta bude dále zodpovědná za získávání dat, jejich zpracování a distribuci uživatelům.
Data ze Sentinelu-5 budou využívat informační služby CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) a CCCS (Copernicus Climate Change Service). Z nich těží agentury ochrany životního prostředí při monitorování kvality klimatu a ovzduší, stejně jako je využívají příslušné orgány coby podklady ke kvalifikovaným rozhodnutím.
Jako je v případě všech misí systému Copernicus zvykem, data budou k dispozici zdarma a v otevřené podobě. Mezinárodní vědecká komunita i nejširší veřejnost tak budou těžit z výstupů mise Sentinel-5.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).