Mise Sentinel-4 se přidá k budoucí meteorologické družici

Sdílet:


Mise Sentinel-4, která je součástí systému Copernicus a která je připravena hrát klíčovou roli v monitorování kvality ovzduší nad Evropou, je připravena připojit se ke svému hostiteli. Tedy k první meteorologické družici MTG-S (Meteosat Third Generation Sounder).

Sentinel-4 systému Copernicus je špičkovým spektrometrem pracujícím v  ultrafialovém, viditelném a blízkém infračerveném spektru. Vyvinutý byl, aby dodávat každou hodinu přesná měření týkající se stopových prvků jako je oxid dusičitý, ozón, oxid siřičitý a formaldehyd, stejně jako aerosoly.

Nový přístroj se bude nacházet na družicích MTG-S. První z nich se připravuje na start ve druhé polovině letošního roku.

Sentinel-4 bude pracovat v synergii s infračerveným zobrazovacím přístrojem družice MTG-S.

Z geostacionární oběžné dráhy ve výšce 36 tisíc kilometrů nad rovníkem budou mít oba přístroje na družici nepřetržitý výhled na Evropu a Severní Afriku, takže se stanou klíčem ke sledování kvality ovzduší a rozsahu znečištění. Sloužit budou potřebám monitorovacích služeb programu Evropské unie Copernicus.

Datové výstupy pomohou autoritám vytvořit správnou evropskou politiku o veřejném zdraví a letecké bezpečnosti, která bude chránit evropské občany.

Sentinel-4 také představuje evropský komponent konstelace geostacionárních přístrojů, mezi něž patří americký TEMPO (Tropospheric Emissions: Monitoring of Pollution) a jihokorejský GEMS (Geostationary Environment Monitoring Spectrometer).

Konstelace poskytne vědcům kritickou znalost o kvalitě ovzduší nad velkými oblastmi severní polokoule.

Přístroj mise Sentinel-4 těží z dědictví z aparatury Sciamachy, která se nacházela na družici ESA Envisat, a ze stávajícího Tropomi instalovaného na družici Sentinel-5P systému Copernicus.

ESA a Airbus v Německu strávily posledních dvanáct let vývoje mise Senrinel-4 systému Copernicus.

Po intenzivní kalibrační fázi byl nyní vypravený z testovacích zařízení Rutherford Appleton Laboratory ve Velké Británii do OHB System AG v Německu. Tato firma je hlavním kontraktorem družice MTG-S, aby byl právě na ni integrován.

Projektový manažer mise Sentinel-4 v ESA Giorgio Bagnasco uvedl: „S dodávkou prvního přístroje Sentinel-4 k integraci hlavnímu kontraktorovi MTG-S jsme dosáhli důležitého mezníku celé mise.“

„Airbus odvedl během vývoje fantastickou práci. Nyní ale už tvrdě pracujeme na tom, aby se tento mimořádný přístroj stal součástí družice MTG-S.“

Jakmile satelit dosáhne oběžné dráhy, bude organizace Eumetsat provozovat jak MTG-S, tak Sentinel-4, aby byla data k dispozici uživatelům.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky