Mise EarthCARE kráčí mílovými kroky na start

Sdílet:


Připravovaná mise ESA EarthCARE učinila velký krok vpřed, když technici opatrně rozvinuli pětipanelové křídlo slunečních baterií této družice. To proto, aby otestovali, že po dosažení kosmického prostoru bude správně fungovat. Panel slunečních baterií je kritickou součástí satelitu, protože mu poskytuje energii. Díky tomu může EarthCARE vykonávat svoji práci: zpřesnit roli, kterou hrají v ohřevu a ochlazování zemské atmosféry oblaka a aerosoly.

EarthCARE je jedna z misí ESA třídy Earth Explorer. Od startu prvního satelitu třídy Earth Explorer v roce 2009 nám tato rodina špičkových výzkumných misí ukazuje, kterak přelomová družicová technologie a novátorské pozorovací metody mohou dodávat úžasné množství kvalitních dat o naší planetě.

Náš svět a život, který se na něm nachází, je pod rostoucím tlakem. Zvláště v důsledku klimatické změny. Potřeba lépe pochopit fungování naší planety jako komplexního systému je tak urgentnější než kdy dříve.

Tato potřeba přitom není pouze akademickým zájmem, ale je zásadní též pro zajištění toho, abychom byli vybaveni informacemi pro klíčová rozhodnutí ku prospěchu všech.

Mise EarthCARE bude vypuštěna již brzy, ale odpověděla na některé kritické otázky týkající se role, kterou zastávají oblaka a aerosoly jak v odrážení slunečního záření zpět do kosmického prostoru, tak v zachytávání infračerveného záření emitovaného ze zemského povrchu. Tato delikátní rovnováha je důležitým faktorem při regulaci teploty Země.

Ačkoliv oblaka hrají extrémně důležitou roli v ohřevu či ochlazování atmosféry, udržují si nejedno tajemství: jsou nejméně prozkoumaným prvkem našeho chápání toho, kterak atmosféra řídí klimatický systém.

Je proto zásadní pro výzkum klimatu a předpovídání počasí, abychom zlepšili naše znalosti o vnitřní struktuře a prostorové distribuci oblaků, jejich vztahu k aerosolům a radiaci a toho, kterak je ohřev klimatu mění. Což má zpětně vliv na jejich ohřívací či chladicí efekt.

Aby mohla družice EarthCARE provádět pro atmosférickou vědu tolik potřebná měření, ponese několik přístrojů: atmosférický lidar, Dopplerův radar studující oblačnost, multispektrální kameru a širokopásmový radiometr. Lidar, radar a kamera nabídnou společně bezprecedentní měření oblačnosti a aerosolů; radiometr pak bude měřit záření.

Sada přístrojů bude působivá, stejně jako jediný 11 metrů dlouhý panelů slunečních baterií, který se na oběžné dráze rozloží ze zadní části družice.

Inženýři nyní připravují EarthCARE pro práci na oběžné dráze, takže družice stráví následujících sedm měsíců v testovacím středisku ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v Nizozemsku. Jde o největší zkušebnu družic v Evropě. Komplex o ploše 3000 metrů čtverečních s řízeným vnitřním prostředím obsahuje unikátní vybavení, které simuluje každý aspekt kosmického prostředí: od vakua a teplotních extrémů na oběžné dráze Země až po silný hluk a vibrace vznikající při startu rakety.

Jeden z prvních testů zahrnoval vyklopení panelu slunečních baterií z plně složeného stavu, díky čemuž se družice vejde pod aerodynamický kryt nosiče. Naopak v plně rozložené konfiguraci bude pracovat na oběžné dráze kolem Země.

Mehrdad Rezazad z ESA k tomu uvedl: „Máme před sebou opravdu dlouhý seznam testů, kterými musí projít družice EarthCARE před tím, než bude plně připravena na start a let. Týmy z Airbusu, který je hlavním kontraktorem mise EarthCARE, a dále z ESA a JAXA pracují velmi tvrdě, aby všechno proběhlo dle předepsaného rozvrhu.“

„S velkou radostí můžeme oznámit, že test vyklopení panelu slunečních baterií proběhl na výbornou. Včasné a kompletní vyklopení rozměrného panelu krátce po startu je pro celou misi naprosto kritické.“

„Protože se na zemi musíme vypořádat s gravitací, tak pro účely testu byly jednotlivé části panelu nadlehčeny pomocí soustavy drátů. Na oběžné dráze budou spojky držící pět částí panelu ve složené konfiguraci automaticky rozříznuty sadou břitů, čímž se složené křídlo uvolní a bude se moci plně rozvinout.“

Na dlouhém seznamu úkolů po testu rozložení slunečních baterií následuje celá řada vibračních a tepelně-vakuových zkoušek. Tyto mají za cíl napodobovat podmínky během startu nebo při pobytu na oběžné dráze.

EarthCARE je společný podnik evropské ESA a japonské JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky