Materiál ke startu Kosmického teleskopu Jamese Webba

Sdílet:


Stáhněte si materiál ke startu unikátní mezinárodní mise Kosmického teleskopu Jamese Webba (James Webb Space Telescope, JWST) s vědeckými cíli projektu.

Materiál ke startu (launch kit) je ke stažení zde (anglicky, PDF, 27 MB).

Nyní je k dispozici v holandštině, němčině, španělštině, francouzštině a italštině.

Jde o interaktivní materiál ke startu. Lze se pohybovat mezi jednotlivými stránkami přímo z obsahu, nebo s pomocí šipek na každé stránce dole. Prozkoumejte vědecká a technická témata mise skrze celou řadu infografik, které navíc mohou být stažené samostatně z galerie obrázků. Najetím na grafické prvky objevíte hyperodkazy na další informace, které se nacházejí na relevantních stránkách. Odkazy na doporučené snímky, videa a animace se pak nacházejí na konci celého materiálu. Pro přístup k externím webovým stránkám je nutné internetové připojení.

Webbův teleskop je novou generací vědecké observatoře, která navazuje na Hubbleův teleskop. JWST byla vytvořena tak, aby odpověděla základní otázky o vesmíru a aby provedla přelomové objevy ve všech oblastech astronomie. Webbův teleskop je navržený tak, aby viděl co nejdále ke stvoření vesmíru – od vzniku hvězd a planet, ke vzniku prvních galaxií na počátku vesmíru. JWST je mezinárodním projektem NASA, ESA a CSA. Teleskop poletí na palubě rakety Ariane 5 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky