Malý přehled mise Huginn

Sdílet:


Kosmonaut ESA Andreas Mogensen se koncem léta 2023 vydá na svoji druhou výpravu na Mezinárodní kosmickou stanici. Mise dostala kméno Huginn a bude plná prvenství jak pro ESA, tak pro Andrease Mogensena.

Jméno mise Huginn, které osobně vybral Andreas Mogensen, má původ v norské mytologii, kde jsou Huginn a Muninn dva havraní průvodci boha Odina. Dva havrani přitom symbolizují lidskou mysl, kde Huginn představuje myšlenku a Muninn paměť. Norská mytologie vypráví příběh o dvou havranech, kteří se každé ráno vydávali do světa a získávali informace z těch nejvzdálenějších koutů světa, aby je následně přinesli Odinovi.

„Huginn je skvělé jméno, které výborně reprezentuje moji misi. Tedy cestu na Mezinárodní kosmickou stanici, abych zde skrze vědu získal znalosti a následně předával dále informace o tom, co jsem našel,“ konstatuje Andreas Mogensen.

Emblém mise ukazuje havrana Huginna se siluetou Dánska na svém křídle a bílou linkou vedoucí z Kodaně, což je rodné město Andrease Mogensena, na Mezinárodní kosmickou stanici. Červené a bílé provedení emblému je inspirováno dánskou vlajkou.

Andreas Mogensen bude pilotem kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX, čímž se stane prvním Evropanem v této roli. Bude v pilotním křesle hned vedle velitele posádky Crew-7, kterým je astronautka NASA Jasmin Moghbeliová. Andreas Mogensen bude zodpovědný za výkon a systémy kosmické lodi podobně jako druhý pilot v letadle. Crew Dragon startuje a k Mezinárodní kosmické stanici se připojuje automaticky, ale Andreas Mogensen a Jasmin Moghbeliová budou moci v případě potřeby převzít nad kosmickou lodí kontrolu.

Andreas Mogensen bude čtvrtým astronautem ESA, který poletí v rámci komerčního pilotovaného programu NASA. Před ním to byli Thomas Pesquet, Matthias Maurer a Samantha Cristoforettiová. Crew Dragon se připojí k Mezinárodní kosmické stanici, což bude začátek půlroční mise Andrease Mogensena na této základně.

Během své první mise pojmenované „iriss“ zůstal Andreas Mogensen na Mezinárodní kosmické stanici deset dní. Spal v evropském laboratorním modulu Columbus a pracoval každý den až deset hodin, aby maximalizoval využití svého času stráveného na oběžné dráze.

Huginn bude první dlouhodobou misí Andrease Mogensena na Mezinárodní kosmickou stanici, kde bude pracovat jako člen posádek Expedice 69 a 70. Během mise Huginn uskuteční více než tři desítky evropských experimentů. Ty jsou rozdělené do tří základních oblastí: klima, zdraví a kosmické aplikace pro každodenní život.

Klimatické experimenty mají rozsah od filtrace vody po pochopení fenoménu bouří, kdy bude Andreas Mogensen pořizovat snímky bouřkových oblaků z modulu Cupola na kosmické stanici.

Udržování zdravého životního stylu během dlouhodobé kosmické mise je zásadní. Andreas Mogensen uskuteční několik experimentů, které nám pomohou lépe pochopit, jak astronauti spí, nebo kterak podporovat jejich mentální zdraví pomocí virtuální reality s uklidňujícím prostředím.

Věda v kosmickém prostoru přináší řešení problémů, s nimiž se setkáváme v našich každodenních životech na Zemi. Během mise Huginn bude Andreas Mogensen monitorovat 3D tisk kovových objektů přímo na orbitální stanici. Stejně tak bude řídit roj robotů na Zemi z kontrolního stanoviště v modulu Columbus.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky