Loga ESA a NASA na lodi Orion a raketě pro misi Artemis I

Sdílet:


Na kosmickou loď Orion, která se vydá k Měsíci coby součást programu Artemis, byla umístěna loga kosmických agentur.

Nové logo ESA a historické „červí“ logo NASA budou vedle sebe během první mise Orionu na palubě obří rakety SLS (Space Launch System). Umístily je tam spolupracující týmy, které sestavu připravují na start v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě. Mise dostala název Artemis I.

Logo ESA odráží naši evropskou náturu a naše pionýrské aktivity ve vesmíru. Obsahuje jediný prvek jména ESA společného ve všech jazycích členských států: písmenko „e“ jako Evropská, které symbolizuje spolupráci a lidský rozměr. Evropa je zastoupena kruhovým „e“ vloženým do globusu, který představuje naši planetu Zemi. Bílá tečka znázorňuje družici na oběžné dráze. Tento symbol také zahrnuje vizionářskou stranu kosmického průzkumu a dnes souzní se spojenou Evropou ve vesmíru.

„Červí“ logo NASA bylo oficiálně představeno v roce 1975 a bylo k vidění v mnoha nových kosmických programech. Do výslužby se odebralo v roce 1992, ale letos zažilo návrat poté, co se stala realitou nová éra pilotovaných letů.

Obě loga budou k vidění na první lodi Orion programu Artemis. „Červí“ logo NASA bylo společně s logem ESA vyřezáno z odolné fólie v dílně LES (Launch Equipment Shop) Kennedyho kosmického střediska a přilepeno na spodní část adaptéru kabiny s posádkou Orionu.

ESA pro loď Orion poskytuje servisní modul ESM (European Service Module), který je jejím zdrojem energie a pohonu. Loga na lodi budou viditelná kamerami umístěnými na konci slunečních baterií Orionu, které se roztáhnou poté, co se vydá k Měsíci.

„Umístění loga na kosmickou loď je velmi symbolickým momentem, který není nepodobný přidání podpisu umělce pod své dílo. Všichni, kdo pracovali v plném nasazení, aby umožnili příští lety k Měsíci, mohou být na sebe právem hrdi,“ říká programový manažer modulu ESM v ESA Philippe Deloo. „Umístění log je výborné, protože kamery je budou krásně zachytávat ve chvíli, kdy Orion poletí kolem Měsíce.“

Loga umístil na kosmickou loď Frank Pelkey. Ten už dříve namaloval americkou vlajku na loď, která letěla zkušební misi NASA EFT-1 (Exploration Flight Test-1) v roce 2014. „Cítil jsem obrovskou hrdost, když jsem vytvářel americkou vlajku na lodi Orion určené pro první let,“ uvádí Frank Pelkey. „A tento pocit hrdosti jsem znovu pocítil, když jsem byl poctěný umístěním log NASA a ESA na kosmickou loď pro první misi Artemis.“

Počátkem příštího roku bude tradiční kulaté logo NASA a logo ESA umístěno na aerodynamický kryt rakety, který bude viditelný na startovací rampě, když se první raketa SLS vydá v roce 2021 na svůj premiérový let. Po vzletu z rampy 39B Kennedyho kosmického střediska se Orion vybavený ESM oddělí od horního stupně SLS a po letu kolem Měsíce se vrátí zpět na Zemi.

V roce 2023 bude následovat první testovací let s posádkou Artemis II. V roce 2024 pak první žena a další muž poletí na povrch Měsíce s misí Artemis III. Začnou tak éru udržitelného průzkumu našeho přirozeného nebeského souseda a vesmíru vůbec.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky