Kvantové šifrování podpoří evropskou nezávislost

Sdílet:


Kybernetika a geopolitika ohrožují dnešní čím dál více digitalizovaný svět, což vede například k narušování základních dodávek energie a vody. ESA, Evropská komise a kosmické firmy napříč celou Evropou proto spojují své síly směrem k vysoce zabezpečenému a na družicové konektivitě založenému systému pro Evropskou unii, která bude stavět na neprolomitelných zákonech fyziky.

Družice Eagle-1 bude prvním krokem ke kosmické distribuci klíčů v Evropě, která bude vyvinutá v rámci tohoto partnerství. Jde o kontrakt dohodnutý mezi ESA a SES s ústředím v Lucembursku – a to s podporou Evropské komise. SES vede konsorcium více než dvou desítek evropských firem.

Družice bude dláždit cestu ultrabezpečné síti, která bude závislá na zákonech kvantové mechaniky při udržení informací v bezpečí. Díky tomu se významně podpoří evropská autonomie v kybernetické bezpečnosti a komunikacích.

Eagle-1 bude demonstroval proveditelnost distribuce kvantových klíčů – ta vyžívá principy kvantové mechaniky k distribuci šifrovacích klíčů takovým způsobem, že jakýkoliv pokus o odposlech je okamžitě detekovaný – v rámci Evropské unie za použití družicového systému. Za infrastruktura bude stavět na klíčových technologiích vyvinutých v rámci programu ESA Scylight, který cílí na ověření kritických komponentů dodávaných v rámci EU.

Bude demonstrovat a ověřovat technologii distribuce kvantových klíčů z nízké oběžné dráhy na zemi a získávat cenná letová data pro vývoj a nasazení infrastruktury EuroQCI (European Quantum Communication Infrastructure), která bude integrována do evropského systému bezpečné konektivity. Umožní to Evropské unii připravit nezávislou přeshraniční zabezpečenou komunikační síť.

Systém bude zpočátku využívat modernizovaný pozemní terminál z německého letecko-kosmického střediska DLR společně s novým pozemním terminálem, který vyvine tým z Nizozemska. Družicová platforma Eagle-1 bude provozována firmou SES se sídlem v Lucembursku. V projektu jsou pak zastoupeny i další členské státy ESA, jmenovitě: Belgie, Česká republika, Itálie, Rakousko a Švýcarsko.

Družice Eagle-1 je připravována ke startu v roce 2024, následně projde tříletým ověřovacím provozem podporovaným Evropskou komisí.

Generální ředitel ESA Josef Aschbacher k tomu uvádí: „Evropské kosmické inovace získaly silný impuls jak z technologické perspektivy, tak z hlediska komercionalizace. To nám umožní napříč kritickými doménami, jako jsou bezpečná komunikace, sítě příští generace a kyberbezpečnost, vyvinout a nasadit novou generaci projektů připravených na budoucnost. Pod vedením ESA, částečně financovaný Evropskou komisí a implementovaný SES je Eagle-1 důležitým krokem k tomu, aby se Evropská kvantová komunikační infrastruktura (European Quantum Communications Infrastructure) stala realitou.”

Ředitel telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viau k tomu dodává: „V dnešním čím dál více propojeném světě je klíčové zajištění bezpečnosti informací. Robustní šifrovací klíče, stejně jako technologie dovolující jejich bezpečnou distribuci jsou při tomto úkolu zásadní. Jsme hrdí na to, že můžeme navázat partnerství mezi ESA a konsorciem vedeným SES, abychom společně vytvořili vysoce bezpečný a autonomní distribuční systém kvantových klíčů Eagle-1. ESA umožňuje evropskému kosmickému průmyslu uspět tím, že sdružuje podniky kolem velkých programů a dosahuje zásadních pokroků.“

Výkonný ředitel SES Steve Collar pak doplňuje: „Evropská bezpečnost a suverenita v budoucím světě kvantových počítačů je pro úspěch Evropy kritická. Jsme hrdí na to, že ve spolupráci s ESA, Evropskou komisí a lucemburskou vládou posunujeme kvantovou komunikaci vývojem systému Eagle-1, abychom mohli podpořit bezpečnou a nezávislou evropskou infrastrukturu.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky