Kterak mise Huginn dostala svoji známku

Sdílet:


Vyšla nová poštovní známka k misi Huginn. Inspirována je severským jménem mise – Huginn – přičemž představuje pestrobarevný návrh s hlubokou historií.

Kosmický průzkum odjakživa poutal představivost. A mise Huginn astronauta ESA Andrease Mogensena inspirovala dvě poštovní instituce na Faerských ostrovech a v Grónsku (Posta Faroe Islands a Tusass Greenland), aby vytvořily pamětní známku připomínající misi na Mezinárodní kosmickou stanici.

Ohledně návrhu se Posta a Tusass obrátily na Ankera Eliho Petersena, což je uznávaný grafik poštovních známek. Pochází z Faerských ostrovů a specializuje se na severskou mytologii.

„Bylo jasné, že havran bude středobodem známky, přičemž jméno Huginn propojí misi se severskou mytologií,“ konstatuje Anker Petersen.

Propojení návrhu, kultury a mise

Na známce je havran s roztaženými křídly, na pozadí je pak Grónsko, Faerské ostrovy a Dánsko, které jsou společně známé jako Dánské království. Grónsko a Faerské ostrovy jsou autonomní oblasti v rámci království, mají své vlastní vlády.

Grónsko sdílí svoji historii s inuitskou kulturou, která zahrnuje oblast Kanady, Grónska a Aljašky. Faerské ostrovy pak zase mají společné historické dědictví se severskými zeměmi a Faerský název pro ostrovy, „Føroyar“, se objevuje vlevo dole na známce. Mezinárodní kosmická stanice, kde Andreas Mogensen stráví příštích šest měsíců, je pak v opačném rohu.

Společně se známkou byl vydán také aršík s vyobrazeními kulturního spojení severského a inuitského dědictví. Vlevo je grónský Akvkos, což je šaman v inuitské kultuře, s havraním duchem Qaartukukem a vpravo je norský bůh Odin s havranem Huginnem vracejícím se po dni prozkoumávání světa, kdy sbíral informace.

„Když jsem zkoumal kulturní dědictví Grónska, narazil jsem na báseň Qaartuluk, což znamená Píseň ducha havrana. Báseň vypráví příběh šamana s havraním společníkem, který hledal nová informace pro svého šamanského pána. Bylo to úžasné spojení dvou kultur: Huginna ze severských zemí a Qaartuluka z inuitské kultury,“ konstatuje Anker Petersen.

Při příležitosti vydání známky vyšla složka Huginn, kde přední strana zachycuje uměleckou představu havrana se Zemí a Měsícem v pozadí, přičemž uvnitř je vyobrazený Andreas Mogensen během výcviku.

Pro sběratele a vůbec každého

Pokud máte zájem získat známku, aršík nebo příležitostnou obálku, pak jsou k nalezení na Stamps.gl a https://en.stamps.fo/, kde je nabízena i mezinárodní doprava.

A nezapomeňte navštívit stránku Huginn věnovanou misi Andrease Mogensena, kde se dočtete o jejím vědeckém programu a všech dalších souvisejících aspektech.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky