Kterak kosmické aktivity podporují každodenní život na celém světě

Sdílet:


Víte, že ESA spolupracuje s podnikateli, neziskovými organizacemi a politiky na zlepšování života napříč Evropou? ESA spustila nový interaktivní nástroj, který můžete použít k podrobnému prozkoumání mnoha projektů, do nichž je tato kosmická agentura zapojena za účelem dosažení cílů udržitelného rozvoje (SDG, Sustainable Development Goals). Ty nastavila OSN, aby zajistila lepší a udržitelnější budoucnost pro všechny.

Znalosti, které posílají mise ke vzdáleným světům a dovolují lidem žít na oběžné dráze, mohou – ba vlastně musí – zlepšovat život přímo zde na Zemi. Data z družic, kosmická technologie nebo vesmírné aplikace jsou používané k řešení problémů ve zdravotní péči, vzdělávání, změně klimatu, migraci a v mnoha dalších oblastech.

ESA přitom poskytuje nezbytné nástroje pro podporu ekonomického růstu, společenského rozvoje a ochrany životního prostředí: od vývoje materiálů schopný vydržet drsné podmínky a využití družic pro rozšíření telemedicíny a televzdělávání do vzdálených lokalit až po rozšíření našich znalostí o lidském těle skrze biologické experimenty na Mezinárodní kosmické stanici a třeba vyhledávací a záchranné operace realizované s pomocí družic.

ESA je zapojena do stovek projektů, které podporují dosažení trvale udržitelného rozvoje. Nový interaktivní globus představuje široký výběr projektů v pěti různých kategoriích: lidé, prosperita, planeta, mír a spolupráce. Tato pětice společně pokrývá sedmnáct cílů SDG. Na globu se dají nalézt jednotlivé projekty, o každém se dozvědět základní informace a přes odkaz získat informace podrobnější. Globus navíc bude průběžně aktualizovaný novými projekty.

„Iniciativa ESA ´Space for Earth´ se rozběhla v roce 2008, přičemž jejím cílem bylo sdílet znalosti o tom, kterak kosmické aktivity podporují naše každodenní životy a kterak pomáhají řešení problémů na Zemi. Navíc má podporovat přenos kosmických technologií, jejich aplikované využití a nasazení v nových službách,“ vysvětluje Isabelle Duvaux-Béchonová, která v ESA vede kancelář vztahů s členskými zeměmi a s dalšími partnery.

„Je fantastické vidět velké množství a pestrost projektů, které byly od té doby implementovány napříč programy ESA. O všech se lze dozvědět podrobnější informace prostřednictvím našeho dedikovaného projektového portálu SDG.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky