Kosmonautka ESA Samantha Cristoforettiová se stala první evropskou velitelkou ISS

Sdílet:


Kosmonautka ESA Samantha Cristoforettiová již brzy zaujme pozici velitele Mezinárodní kosmické stanice: tuto roli převezme od jiného člena posádky Expedice 67, ruského kosmonauta Olega Artěmjeva.

Od začátku její mise Minerva v dubnu 2022 sloužila Samantha Cristofirettiová jako vedoucí „západního segmentu“ ISS USOS (United States Orbital Segment), kdy dohlížela na aktivity v amerických, evropských, japonských a kanadských modulech plus komponentech stanice.

Poté, co se ujme funkce, tak se stane pátým evropským velitelem kosmické stanice. Půjde tak ve šlépějích předchozích kosmonautů ESA. Dosud byli veliteli Frank De Winne, Alexander Gerst, Luca Parmitano a Thomas Pesquet. Samantha Cristoforettiová se tak stane první evropskou ženou, která zaujme tuto pozici.

„Jsem potěšena svým jmenování do funkce velitele stanice,“ konstatuje Samantha Cristoforettiová. „A už se těším, až budu čerpat ze svých zkušeností, které jsem získala ve vesmíru i na zemi, abych vedla tento schopný tým na oběžné dráze.“

Generální ředitel ESA Josef Aschbacher sdílí pohled Samanthy Cristoforettiové: „Volba Samanthy coby velitelky jasně demonstruje víru a ocenění, které naši mezinárodní partneři vkládají do kosmonautů ESA. Během své mise Minerva významným způsobem přispěla k vědeckému a operačnímu úspěchu kosmické stanice. Očekávám, že se jí bude i nadále ve funkci velitele dařit.“

Samantha Cristoforettiová se oficiálně stane velitelkou po tradičním předávacím ceremoniálu, který představuje symbolické předání klíče od předchozího velitele. Ceremoniál proběhne ve středu 28. září 2022 a bude živě vysílaný přímo z Mezinárodní kosmické stanice na ESA Web TV.

Ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA David Parker se netají svým názorem, že „bohaté znalosti a zkušenosti Samanthy Cristoforettiové z ní činí vynikajícího kandidáta na tuto roli. Jako první Evropanka v pozici velitele stanice opět posouvá hranice zastoupení žen v kosmickém sektoru.“

Plný titul této pozice na Mezinárodní kosmické stanici je velitel posádky. Velitelství je přidělováno po společné dohodě NASA (Spojené státy), Roskosmosu (Rusko), JAXA (Japonsko), ESA (Evropa) a CSA (Kanada). ESA v tomto výběrovém procesu reprezentuje vedoucí Evropského střediska astronautů a programový manažer ISS Frank De Winne.

„Mám radost, že se plánování provozu na stanici opět změnilo tak, že Samantha Cristoforettiová může obsadit pozici velitele (o kterou kvůli předchozím změnám plánů původně přišla),“ komentuje Frank De Winne. „Má naši plnou podporu při výkonu této důležité role. Není pochyb o tom, že její velení zajistí pokračování úspěšné mise kosmické stanice.“

Pozice velitele je zásadní pro zajištění provozu ISS. Zatímco letoví ředitelé v pozemních řídicích střediscích plánují operační provoz stanice, tak velitel na palubě je zodpovědný za výkon a pohodu posádky na oběžné dráze, udržuje efektivní komunikaci s týmy na Zemi a koordinuje práci posádky v případě mimořádných událostí. Protože Samantha Cristoforettiová přebírá velení v posledních týdnech svého pobytu na stanici, tak jedním z hlavních úkolů bude zajistit hladké a úplné předání komplexu další posádce.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky