Kosmonaut Thomas Pesquet převzal velení ISS

Sdílet:


V pondělí 4. října se kosmonaut ESA Thomas Pesquet stal velitelem Mezinárodní kosmické stanice, když tento post převzal od svého kolegy z japonské JAXA, kterým je Akihiko Hoshide. Thomas Pesquet bude zastávat tuto pozici až do chvíle, kdy se jeho posádka Crew-2 začne v listopadu chystat k návratu na Zemi.

Thomas Pesquet oficiálně převzal svoji novou pozici během tradičního ceremoniálu, který byl živě vysílaný z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Nejdůležitějším okamžikem ceremoniálu přitom je předání symbolického klíče od stanice: když jej Akihiko Hoshide předal Thomasi Pesquetovi, bylo zároveň předáno i velení.

Úplný titul této pozice je „Velitel posádky Mezinárodní kosmické stanice“. Ač celkové velení stanice leží v rukou pozemních letových ředitelů – s výjimkou nouzových situací na palubě – tak role velitele posádky je pro úspěch mise zásadní.

Akihiko Hoshide se stal velitelem 27. dubna 2021, když tento post převzal od astronautky NASA Shannon Walkerové. V září Akihiko Hoshide a Thomas Pesquet uskutečnili z ISS historicky první výstup do otevřeného prostoru, kterého se nezúčastnil americký či ruský kosmonaut.

První velitel ISS z ESA a nyní vedoucí evropského střediska kosmonautů EAC (European Astronaut Centre) Frank de Winne vysvětluje, že velitel posádky je zodpovědný za morálku a dobrou náladu. Je na něm, aby zajistil, že členové posádky budou schopni plnit úkoly, které během pobytu ve vesmíru plnit mají.

Thomas Pesquet k tomu uvádí: „Měl jsem štěstí, že jsem žil a pracoval pod Akihikem Hoshidem, který byl dosavadním velitelem stanice. A pod Peggy Whitsonovou a Shanem Kimbroughem, kteří jí veleli během mé první mise. Takže jsem se mohl dívat a učit se od těch nejlepších. Nyní jdu v jejich stopách na poslední část Expedice 65.“

Je to počtvrté, co se Evropan stal velitelem stanice – a poprvé je jím kosmonaut z Francie. Thomas Pesquet tak následuje dřívější velitele pocházející z ESA, kterými byli Frank de Winne, Alexander Gerst a Luca Parmitano.

Tento měsíc je navíc plánovaný přílet dvou nových posádek na stanici. Jedna z nich odstartuje 30. října, přičemž členem americké výpravy Crew-3 na lodi SpaceX Crew Dragon bude i další kosmonaut ESA Matthias Maurer.

Šestiměsíční mise „Cosmic Kiss“ je jeho první kosmickou výpravou. A zároveň to bude poprvé, kdy se dva kosmonauti ESA potkají ve vesmíru s tím, že jeden z nich je zároveň velitelem ISS.

Thomas Pesquet předá velení stanice ruskému kosmonautovi Antonu Škaplerovi; v ten okamžik se Expedice 65 stane Expedicí 66.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky