Kosmický podzim začíná ve velkém stylu. V Praze odstartoval EU Space Week

Sdílet:


Česká republika díky předsednictví v Evropské unii hostí letos dvě významné kosmické akce. EU Space week (ESW) už odstartoval začátkem týdne. Na listopad pak připadá už pátý ročník tradičního Czech Space Weeku (CSW), festivalu plného kosmických akcí.

ESW je jednou z hlavních evropských událostí kosmického průmyslu, kterou v termínu 3.–6. 10. 2022 pořádá Evropská komise a Agentura Evropské unie pro kosmický program pod záštitou českého předsednictví v Radě Evropské unie ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR a hlavním městem Praha. Na přípravě se podílí také agentura CzechInvest. V rámci akce budou moci všichni návštěvníci navštívit i unikátní výstavu Czech Space.
 
Vzhledem k tomu, že naším dlouhodobým cílem je podpora kosmických aktivit, se kterou úzce souvisí jejich propagace a zviditelňování, jsem moc rád, že díky českému předsednictví můžeme hostit tak významnou akci, jako je Evropský kosmický týden,” uvedl Václav Kobera, ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy.

 Czech Space Team představuje výstavu Czech Space
 
Nejviditelnější českou stopou na ESW je výstava Czech Space, kterou připravila agentura CzechInvest a Ministerstvo dopravy. Výstava má za cíl představit mimo jiné Czech Space Team, který má ambice sdružit aktivní hráče z řad státní sféry, kteří chtějí společnými silami posouvat kosmické aktivity kupředu a aktivně se zasazovat o jejich podporu a rozvoj. Hlavním úkolem Czech Space Teamu je pomáhat s úspěšnou realizací Národního kosmického plánu se zajištěním vysoké úrovně povědomí o kosmických aktivitách, a to zejména z pohledu jejich významu a přínosů pro jednotlivce i celou společnost. Již zmíněný Czech Space Week je hlavní akcí, kterou Czech Space Team každoročně organizuje. Za vznikem Czech Space Teamu stojí právě výše uvedené instituce – Ministerstvo dopravy a agentura CzechInvest.
 
Podpora kosmických aktivit je pro nás důležitá nejen proto, že se jedná o zcela klíčovou infrastrukturu pro fungování společnosti, ale také proto, že návratnost investic do tohoto sektoru je až desetinásobná. Je to také cesta, jak reálně zvýšit konkurenceschopnost České republiky. Jsem ráda, že v agentuře CzechInvest tuto příležitost vnímáme a společně s Ministerstvem dopravy se zapojujeme stále více do aktivit spojených s vesmírem,” říká Tereza Kubicová, náměstkyně agentury CzechInvest pro technologický rozvoj.
 
A jsou to právě průmysloví partneři, kteří tvoří obsah výstavy Czech Space. Výstava má totiž podobu patnácti panelů, na kterých můžou návštěvníci vidět, kromě úspěchů České republiky na kosmických misích, také vesmírné úspěchy těchto firem. Výstava bude otevřená a přístupná všem návštěvníkům po celou dobu konání ESW.

Evropské ženy ve vesmíru
 
Další českou stopou na Evropském kosmickém týdnu je právě uvedená akce Space 4 Women – tentokrát se akce uskuteční v evropském pojetí. Pod názvem Women in Space se na ni návštěvníci mohou těšit ve středu 5. října v hale D Křižíkových pavilonů.  Hlavním obsahem akce bude opět diskuse nad překážkami, s nimiž se ženy setkávají, pokud si pro svou kariéru zvolí kosmický průmysl. Počet žen zaměstnaných v mezinárodním kosmickém průmyslu totiž představuje jen přibližně 20 % pracovní síly, což je zhruba stejný podíl jako před 30 lety. V diskusi u kulatého stolu na podporu zapojení žen do vesmírného sektoru vystoupí jako řečníci například Pascale Ehrenfreund, prezidentka Mezinárodní astronautické federace IAF, Luisella Giulicchi, prezidentka organizace Women in Aerospace, či Petr Kapoun, CEO a zakladatel společnosti TRL Space Systems, který je tradičně moderátor této akce, ale letos se výjimečně ujme role panelisty a vystoupí jako ambasador podpory většího zapojení žen do kosmických aktivit.
 
Listopad ve znamení Czech Space Weeku
 
Právě společnost TRL Space Systems se stala generálním partnerem Czech Space Weeku. Zakladatel a ředitel společnosti Petr Kapoun se na Czech Space Weeku aktivně podílí již od roku 2018. 
 
Letošní ročník je ve znamení mezinárodní spolupráce, a ta je pro nás klíčová. Naším posláním je uzavírat partnerství se sousedy v Evropě, ale i na dalších kontinentech. Společně totiž dokážeme tvořit větší a komplexnější mise. Pozitivní příklady takové spolupráce představíme v rámci našeho panelu Space Together, který proběhne v rámci konference Space2Business,” dodává Petr Kapoun.
 
Hlavními partnery jsou letos tři firmy – ATC Space, Honeywell a OHB Czechspace, mezi partnery se představí Advacam, CGI, Czech Space Alliance, Groundcom, Huld, Stratosyst, VZLÚ a Uneeqly. Kromě průmyslových firem Czech Space Week opět podpoří Hvězdárna a planetárium Brno a Planetum (Planetárium Praha).

Rubriky