Kontrakt z programu ESA Boost! na demonstrační let rakety Spectrum

Sdílet:


Malé a střední družice nyní dostávají novou příležitost ke startu na raketě Spectrum, a to díky kontraktu v hodnotě 11 mil. eur, na němž se podílí ESA. Kontrakt byl uzavřený se společností Isar Aerospace Technologies v Německu.

Letové demonstrace nosiče Spectrum vytvoří předpoklady dostupnosti služeb evropských provozovatelů pro malé družice a dedikované příležitosti letu.

Mnichovský start-up Isar Aerospace byl původně podporován podnikatelským inkubátorem BIC (Business Incubation Centre) Bavaria a předchozí kontrakt z programu Boost! získal v listopadu 2020. Firma vyvíjí 28 m vysokou dvoustupňovou raketu o průměru 2 m, která má mít nosnost 1 t nákladů na nízkou oběžnou dráhu Země.

Program ESA Boost! podporuje evropské subjekty, které předloží kvalitní návrhy na nové komerční dopravní služby do vesmíru, ve vesmíru a pro návrat z kosmického prostoru. Cílem programu Boost! je posunout tyto služby směrem k operačnímu nasazení poskytnutím spolufinancování, zkušeností a přístupu k zařízením ESA. Kontrakt se společností Isar Aerospace následuje po národním výběrovém řízení, které zorganizovala organizace DLR.

ESA podpoří Isar Aerospace také aktivitami pokrývajícími řízení misí, interakcí se zákazníky a přípravou k provedení dvou demonstračních letů nosiče Spectrum, které jsou plánované na roky 2022 a 23.

ESA také spolufinancuje výrobu, montáž, integraci a testovací aktivity struktur prvního stupně pro tyto dvě zkušební rakety. V těchto oblastech jde o výběr, nákup a nastavení související výrobní infrastruktury.

Tyto dva zkušební lety ponesou náklady o hmotnosti 150 kg, které budou vybrány na základě oznámení o příležitosti (Announcement of Opportunity, AoO) DLR. Toto oznámení bylo uzavřeno v říjnu 2021.

„Potřebujeme řídit komercionalizaci evropského kosmického průmyslu, aby byla zachována naše suverenita ve vesmíru. Programy jako je Boost! od ESA pomohou dosáhnout tohoto cíle,“ komentuje ředitel Isar Aerospace Technologies Daniel Metzler.

Kontrakt byl podepsaný ve středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu. Za ESA jej signoval ředitel kosmické dopravy Daniel Neuenschwander, za Isar Aerospace Technologies  pak ředitel Daniel Metzler.

„V rámci tohoto kontraktu s firmou Isar Aerospace poskytne program ESA Boost! další podporu tvorbě klíčové expertízy v průmyslu. Nové tržní příležitosti jsou pro Evropu a její malé nosiče dostupné. Ovšem jde o oblast, kde čas hraje klíčovou roli,“ upozorňuje Daniel Neuenschwander.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky