Kontrakt na stavbu meteorologické družice pro Arktidu

Sdílet:


ESA podepsala kontrakt s OHB Sweden na stavbu prototypu družice pro misi AWS (Arctic Weather Satellite). Jejím cílem je získávat častější data pro zlepšení meteorologické předpovědi v oblasti Arktidy.

Tento prototyp je předchůdcem potenciálních konstelací družic, které budou zajišťovat téměř konstantní proud dat o teplotě a vlhkosti z prakticky každé lokality na Zemi – poprvé tak bude možná přesná předpověď na krátkou dobu, tzv. „teďpověď“, v Arktidě. Meteorologové také využijí tuto misi ke zlepšení předpovědí počasí na celém světě.

Přesné předpovědi počasí jsou zásadní součástí každodenního života: používáme je od prostého rozhodování „jaké oblečení na sebe“ přes plánování sklizně plodin, trasování lodí až po řízení zdrojů obnovitelné energie.

Dnes družice na geostacionárních a polárních oběžných drahách poskytují bohaté informace, které meteorologové rutinně používají pro předpovídání počasí. Jenže monitorování Arktidy zůstává nedostatečné.

Evropské geostacionární družice Meteosat nacházející se 36 tisíc kilometrů nad rovníkem pořizují každých 15 minut celý snímek Země a každých pět minut fotografii Evropy. Jenže nevidí do vyšších zeměpisných šířek v blízkosti pólů, a tak je nemožné je použít pro předpovídání počasí v Arktidě.

Naproti tomu družice MetOp získávají data z polárních oblastí, když krouží kolem Země od pólu k pólu na nízké oběžné dráze. Leč potřebují 24 hodin k dosažení globálního pokrytí.

Zásluhou poskytování globálních měření teploty ovzduší a vlhkosti s často opakovanými přelety doplní mise AWS (Arctic Weather Satellite) družice MetOp a americké JPSS (Joint Polar Satellite System), které provozuje americký úřad NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Tím se zlepší předpověď počasí zvláště v Arktidě, odkud jsme dosud neměli data potřebná právě pro krátkodobé předpovídání.

Mise AWS (Arctic Weather Satellite) je plánována jako možná konstelace družic. A jako první krok nyní ESA zadala kontrakt na vývoj, výrobu, start a provozování prototypu družice. Je v něm zakomponovaný i přístup New Space zahrnující zkoušení nových konceptů cenově efektivním a rychlým způsobem.

Kontrakt mající hodnotu přes 32 mil. eur podepsali výkonný ředitel programů pozorování Země v ESA Toni Tolker-Nielsen a ředitel OHB Sweden Benoit Mathieu. Toni Tolker-Nielsen při této příležitosti uvedl: „Kontrakt na vývoj družice AWS demonstruje pokračující zájem ESA vytvářet nové a špičkové meteorologické družicové systémy. Zároveň ukazujeme, že toho může být dosaženo cenově efektivním způsobem hodným éry New Space.“

Družice ponese devatenáctikanálový skenovací mikrovlnný radiometr. S jeho pomocí bude získávat informace o vlhkosti a teplotě atmosféry ve vysokém rozlišení, a to za všech meteorologických podmínek.

Průmyslové konsorcium vede OHB Švédsko. Hlavním kontraktorem pro mikrovlnný radiometr je Omnisys Sweden, hlavním kontraktorem pro pozemní segment je pak Thales Alenia Space. Průmyslový tým se skládá z 31 firem, z toho je 14 malé a střední velikosti. Ty jsou ze dvanácti členských států ESA.

Benoit Mathieu dodává: „Jde o třetí misi využívající naši platformu Innosat. S tímto kontraktem prokazuje platforma Innosat od OHB Sweden svoji využitelnost v rámci New Space pro nízkonákladovou a spolehlivou družicovou konstelaci Arctic Weather Satellite a pro další aplikace.“

Pokud se podíváme do budoucna, tak ESA by ráda vytvořila ve spolupráci s EUMETSATem konstelaci na základě stejné dohody, která vedla k vytvoření generací družic Meteosat a MetOp.

Generální ředitel EUMETSATu Phil Evans k tomu doplňuje: „Vítáme dnešní podpis kontraktu a EUMETSAT je připravený spolupracovat s ESA na vyhodnocení dat z družice Arctic Weather Satellite. Jako doplněk k pozorování k našim družicím MetOp druhé generace předpokládáme, že jakýkoliv budoucí AWS systém bude mít pozitivní dopad na meteorologické aplikace. A to od regionálních až po globální předpovědi počasí, stejně jako poslouží ke zjišťování aktuálního stavu oblasti Arktidy. Zde nám poskytne důležitá a dosud chybějící data.“

„EUMETSAT a ESA budou též spolupracovat na vyhodnocení technické proveditelnosti a ceny budoucí operační konstelace podobných družic systému AWS, které – pokud budou odsouhlaseny našimi členskými státy – budou implementovány organizací EUMETSAT.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky